O tym ja ważne jest dbanie o zdrowie psa nie trzeba nikomu tłumaczyć. Każdy z nas chce, aby jego pies cieszył się kondycją i dobrym zdrowiem jak najdłużej, bo jak wiadomo nie od dziś zdrowy pies to szczęśliwy pies.
Jak zadbać o zdrowie psa
Jednak dbanie o psie zdrowie wcale nie jest takie proste. W przypadku psów, tak jak i u ludzi lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Dowiedz się jak zadbać o zdrowie Twojego psa.
Higiena jamy ustnej psa
Odpowiednia higiena psich zębów i dziąseł to bardzo ważny, jednak często lekceważony przez właścicieli element pielęgnacji pupila. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej pupila może prowadzać do wystąpienia poważnych chorób, utraty zębów, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci zwierzaka.
Jak dbać o zęby psa
Dbanie o zęby psa nie musi być trudne. Obecnie sklepy zoologiczne oferują wiele preparatów oraz akcesoriów ułatwiających dbanie o higienę jamy ustnej psa.
Szczotkowanie
Podstawowym zabiegiem pomagającym utrzymać zęby i dziąsła pupila w dobrej kondycji jest ich szczotkowanie. 30 sekund szczotkowania 3 razy w tygodniu pozwoli w znaczny sposób zniwelować powstawanie kamienia nazębnego, będącego przyczynom wielu problemów zdrowotnych u psa. Aby wyszczotkować zęby psa potrzebujesz specjalnie przeznaczoną do tego pastę o smaku mięsa oraz specjalną szczoteczkę dla psa.
Enzymatyczna pasta do zębów od Over Zoo dostępna w naszym sklepie pomoże ci zadbać o zęby psa bez konieczności ich szczotkowania. Zawarte w niej enzymy rozkładają pozostające na zębach substancje organiczne, zapobiegając przy tym powstawaniu kamienia nazębnego, a dodatkowo niweluje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej psa.
Odpowiednia dieta
Odpowiednio zbilansowana dieta powoli zapewnić twojemu pupilowi niezbędne mikroelementy oraz składniki odpowiedzialne za wzmocnienie zębów i kości pupila. Prawidłowa dieta powinna zawierać suchą karmę, która pomaga w ścieraniu kamienia nazębnego podczas gryzienia.
Suplementy diety
Dietę pupila warto wzbogacić o przysmaki funkcjonalne, których odpowiednio dobrany skład pomoże w utrzymaniu jamy ustnej pupila w doskonałej kondycji. Dostępne w naszym sklepie przysmaki funkcjonalne Higiena jamy ustnej przysmaki wspomagające higienę jamy ustnej pomogą w pielęgnacji zębów i dziąseł twojego pupila. zawarte w przysmakach składniki funkcjonalne wspierają utrzymanie dbanie o zęby i dziąsła, a także zapewniają psu świeży oddech.
Zabawki i gryzaki
Naturalne gryzaki takie jak poroże jelenia, suszone ucho czy nawet surowa marchewka świetnie sprawdzą się jako gryzaki dla twojego pupila, pomagając przy tym zredukować powstawanie kamienia nazębnego. Jednak nie tylko naturalne gryzaki są w stanie pomóc w walce z płytką nazębną. Obecnie w sklepach zoologicznych dostępne jest wiele zabawek dla psów, które dzięki swojej budowie pomagają w usuwaniu kamienia nazębnego podczas zabawy, a także dobrze wpływają na dziąsła psa.
Wizyta u weterynarza
Wizyta u lekarza weterynarii to niezbędny element dbania o jamę ustną pupila. Weterynarz dzięki posiadanej wiedzy jest w stanie jako pierwszy zauważyć pojawiające się choroby oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Należy pamiętać, aby kontrolna wizyta u weterynarza odbywała się co najmniej raz w roku.
Pielęgnacja psich oczu
Wzrok psi, pomimo że jest uboższy niż ludzki, stanowi jeden z najważniejszych zmysłów naszych pupili. Dlatego też odpowiednie dbanie o oczy psa jest bardzo ważne podczas pielęgnacji pupila.
Jak wyczyścić oczy psa
Przemywanie oczu psa to jeden z najbardziej podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych związanych ze wzrokiem pupila.
Podczas przemywania twój pies powinien siedzieć głową delikatnie pochyloną do tyłu. Zabieg przeprowadzaj delikatnie, pamiętając, aby oczyszczać oczy od wewnętrznego kącika w stronę zewnętrznego, co zapobiegnie wprowadzaniu zanieczyszczeń pod powieki. Dzięki regularnemu czyszczeniu oczu i ich okolic unikniesz powstawania strupków, które mogą doprowadzić do zatkania kanalików łzowych, a w konsekwencji do utrudnionego dopływu łez i nieprawidłowego nawilżenia oczu.
Dlaczego oczy psa ropieją?
Ropa pojawiająca się w kącikach oczu pupila jest jednym z objawów podrażnienia gałki ocznej lub pojawiającej się u psa choroby oczu.
Przyczyną pojawiających się podrażnień może być ciało obce, które dostało się pod powiekę lub zbyt długie włosy w okolicy pyska, które podrażniają spojówkę. Ropa może być także jednym z objawów zapalenia spojówek.
Pielęgnacja psich uszu
Słuch psa to jeden z najbardziej rozwiniętych zmysłów. Psy polegają na słuchu zdecydowanie częściej niż na wzroku.
Regularne czyszczenie psich uszu to ważna część pielęgnacji pupila. Budowa psich uszu znacznie utrudnia utrzymanie ich w czystości bez wsparcia człowieka. Dlatego należy pamiętać, aby często sprawdzać czystość psich uszu.
Jak sprawdzić stan psich uszu?
Uszy psa powinieneś sprawdzać regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Zdrowe ucho zwierzaka powinno być blade i nie posiadać żadnych wydzielin w środku. Powinno mieć temperaturę mocno zbliżoną do temperatury ciała psa oraz nie powinno być brudne w środku. Pamiętaj jednak, że delikatny brud nie świadczy od razu o pojawiającej się infekcji.
Jeśli zauważysz ciemną woskowinę o nieprzyjemnym zapachu lub uszy psa są wrażliwe na dotyk skontaktuj się z weterynarzem, gdyż mogą one wymagać leczenia.
Jak czyścić uszy psa?
Niezwykle ważne jest, aby już od szczeniaka przyzwyczajać psa do zabiegu czyszczenia uszu, pomoże to w przyszłości uniknąć problemów podczas pielęgnacji dorosłego psa.
Aby wyczyścić psie uszy potrzebujesz preparatu do czyszczenia uszu, który dostaniesz u weterynarza oraz wacików lub gazy.
Usiądź z psem w wygodnej pozycji, podnieś jedno ucho, a przy pomocy drugiej ręki wlej preparat do kanału słuchowego stosując się do zaleceń lekarza weterynarii lub tych umieszczonych na opakowaniu. Pamiętaj, aby nie wkładać końcówki butelki bezpośrednio do kanału słuchowego. Delikatnie masuj podstawę ucha przez około 30 sekund, a następnie pozwól psu potrząsnąć głową. Ponownie unieś klapę ucha i przy pomocy wacika lub gazy wytrzyj klapę ucha oraz górną część kanału słuchowego.
Do czyszczenia psich oczu polecamy produkty do pielęgnacji oczu psa od Over Zoo. Między innymi Płyn do pielęgnacji oczu Dogs Premium Eye Liquid, który pomoże Ci w delikatny sposób zadbać o oczy pupila. Doskonale wypłukuje zanieczyszczenia z worka spojówkowego, wspomagając ochronę okolic oka przed ewentualnym stanem zapalnym. dodatkowo ekstrakty z aloesu i rumianku pomagają w łagodzeniu podrażnień oraz skutków alergii.
Pamiętaj, aby po każdym czyszczeniu nagrodzić psa przysmakiem lub pochwałą. Dzięki temu czyszczenie uszu będzie mu się dobrze kojarzyć.
Jakie są objawy infekcji ucha u psa?
Infekcja ucha u psa może być przyczyną poważnych chorób, dlatego nie należy jej lekceważyć. Jeśli zauważysz u swojego psa, któreś z powyższych objawów udaj się do lekarza weterynarii, który zbada psiaka i wprowadzi odpowiednie leczenie.
Do najczęstszych objawów infekcji ucha u pa należą:
- potrząsanie głową
- drapanie uszu
- przechylanie pyska
- obrzęk uszu
- ból uszu
- nieprzyjemny zapach z uszu
- czarna lub żółta wydzielina z uszu
Problemy dermatologiczne u psa
Skóra psa odpowiedzialna jest za wiele bardzo ważnych czynników związanych z jego zdrowiem. To ona chroni pupila przed pasożytami, reguluje jego temperaturę, a także przechowuje tłuszcz i witaminy. Odpowiednia profilaktyka dermatologiczna jest bardzo ważnym elementem dbania o zdrowie psa.
Jak dbać o skórę pupila?
Pierwszym krokiem w dbaniu o skórę pupila powinno być regularne czesanie sierści psa. Czesanie pozwala pozbyć się martwych włosów oraz zabrudzeń, a także pobudza włosy do prawidłowego wzrostu. Kolejnym etapem jest kąpanie psa przy użyciu odpowiednich szamponów, które nie zaburzą bariery lipidowej jego skóry.
Aby utrzymać skórę pupila w dobrej kondycji nie zapomnij stosować w diecie swojego pupila suplementów diety wspomagających ją. Omega complex od Over Zoo dzięki zawartości kwasów Omega 3 i Omega 6 pomaga w utrzymaniu skóry i sierści psa w dobrej kondycji. Co więcej preparat stosowany profilaktycznie wspomaga funkcjonowanie serca i układu krążenia, a także wzmacnia odporność psa.
Przysmaki funkcjonalne Skóra i sierść przysmaki wspomagające kondycję skóry i sierści od Over Zoo. Mogą z nich korzystać zarówno szczeniaki jak i psy starsze. Te bezzbożowe przysmaki pomagają w utrzymaniu zdrowej skóry i sierści psa.
Jakie są objawy choroby dermatologicznej u psa?
Zmiany pojawiająca się na skórze psiaka świadczą o zachwianiu równowagi organizmu i powinny być przesłanką do wizyty u lekarza weterynarii.
Do najczęstszych objaw problemów skórnych u zwierząt należą:
- zaczerwienienia
- krosty
- strupy
- bąble
- łupież
- łuszczenie skóry
- wyłysienia
- nieprzyjemny zapach
- owrzodzenia
Jakie choroby skóry najczęściej występują u naszych pupili?
Choroby dermatologiczne są jednymi z najczęstszych przyczyn wizyt u weterynarza. Aż 20% wszystkich wizyt to właśnie te dotyczące problemów skórnych psów. Pojawiająca się u psa objawy sugerujące problem dermatologiczny powinny zaniepokoić właściciela i skłonić go do wizyty u lekarza weterynarii.
Do najczęściej występujących u czworonogów chorób zaliczamy:
- grzybice skóry
- atopowe zapalenie skóry
- świerzb
- alergie
- nużyca
- nowotwór skóry
Pchły u psa
Pchły to małe brązowe insekty żywiące się krwią psa i powodujące przy tym wystąpienie świądu, który powoduje uporczywe drapanie się psa.
Pchły mogą pojawić się po kontakcie z innym zwierzęciem, które było nosicielem tych pasożytów. Człowiek także może przynieść pchły do domu na ubraniu lub butach.
Jeśli pchły pojawiły się w Twoim domu odkładnie odkurz mieszkanie, a worek z odkurzacza od razu wyrzuć. Natomiast dywany, psie legowiska oraz tapicerkę wypierz, a meble i podłogi spryskaj preparatem przeciw pchłom.
Jak pozbyć się pcheł u psa?
Pozbycie się pcheł u psa nie należy do najprostszych zadań i jest bardzo czasochłonne.
Pierwszym etapem jest pozbycie się insektów z ciała psa, przy pomocy środków owadobójczych. w kolejnym etapie należy likwidować jaj i larwy pcheł znajdujące się w otoczeniu psa. Należy odkurzyć mieszkanie, wyprać dywany i psie legowiska oraz spryskać preparatem owadobójczym meble i tapicerki. Czynności te należy powtarzać przez trzy miesiące, aby larwy pcheł nie miały szans rozwoju.
Jeśli w Twoim domu przebywają także inne zwierzęta je także zabierz do lekarza weterynarii w celu sprawdzania u niego obecności pcheł.
Jakie choroby mogą wywołać pchły?
Pchły oprócz powodowania u psa dyskomfortu związanego z ugryzieniami przenoszą choroby, które mogą być niebezpieczne nie tyko dla zdrowia, ale też życia pupila.
Do najczęściej spotykanych chorób powodowanych przez pchły należą:
- alergiczne pchle zapalenie skóry
- anemia
- tasiemczyca
- bartoneloza
Kleszcze u psa
Kleszcze to drobne pajęczaki, które możemy spotkać w lasach, na łąkach, w parkach czy na trawnikach. Są dużym zagrożeniem zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Ugryzienie przez kleszcza jest potencjalnie niebezpieczne z uwagi na przenoszone przez kleszcze choroby.
Jakie choroby przenoszą kleszcze?
Ugryzienie kleszcza niesie za sobą ryzyko pojawienia dużych zmian w organizmie psa, a nawet wystąpienia choroby odkleszczowej, która może być potencjalnie niebezpieczna dla naszych czworonożnych przyjaciół.
Do najczęściej występujących chorób odkleszczowych należą:
- babeszjoza
- borelioza
- anaplazmoza
- hepatozoonoza
- odkleszczowe zapalenie mózgu
Jak samodzielnie usunąć kleszcza?
- Przygotuj narzędzie do bezpiecznego usunięcia kleszcza ze skóry psa, jeśli jednak nie posiadasz takiego przyrządu udaj się z psem do weterynarza. Jeśli nie masz możliwości wizyty u lekarza weterynarii postaraj się usunąć kleszcza tym co masz. Pamiętaj liczy się czas!
- Rozchyl sierść psa i przy pomocy narzędzia do usuwania kleszczy wyciągnij ciało pasożyta w całości i za jednym razem. Umieść haczyk narzędzia obok kleszcza, wsuń narzędzie pod kleszcza i umieść pasożyta w klinie haka. Delikatnie ruchem obrotowym odciągnij narzędzie od skóry psa usuwając przy tym kleszcza.
- Miejsce ukąszenia przemyj środkiem antyseptycznym przeznaczonym dla zwierząt niwelując przy tym ryzyko infekcji.
- Usuniętego kleszcza umieść w pojemniku i przechowuj na wypadek pojawienia się u psa objawów choroby odkleszczowej.
Jak chronić psa przed pchłami i kleszczami?
Obecnie w sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele preparatów które pomagają w ochronie psa przed inwazją pcheł lub kleszczy. Wybierając odpowiedni preparat dopasuj go do potrzeb swojego psa.
Spray odstraszający owady
Przygotowany przez Over Zoo Bites Free Spray dzięki wchodzącym w skład olejkom eterycznym pomaga odstraszyć insekty czyhające na psa w czasie spacerów.
Obroże odstraszające owady
Obroża Bio Protecto Plus od Over Zoo zawierająca olejki eteryczne odstrasza owady będące niebezpieczne dla psa. Co więcej naturalne składniki zawarte w obroży dobrze wpływają na sierść i zapobiegają jej wypadaniu. Obroża dostępna jest w kilku rozmiarach, więc na pewno dopasujesz idealny rozmiar dla Twojego psa.
Preparaty typu spot on
Są to preparaty nakładane bezpośrednio na skórę psa w formie kropli. Zawarta w nich substancja czynna rozprzestrzenia się po ciele psa i zapewnia mu ochronę przeciwko pchłom i kleszczom.