Nieestetyczne zacieki pod oczami naszych pupili to nie tylko defekt kosmetyczny. Ciemne zabarwienie świadczy o jakimś problemie zdrowotnym u naszego czworonoga.
Najczęstszą przyczyną zacieków pod oczami są: niedrożność kanalików nosowo-łzowych, choroby oczu i powiek oraz nieodpowiednia dieta. Problem dotyczy wielu ras, ale najbardziej widoczny jest u ras o jasnej maści np. maltańczyk, bolończyk, shih-tzu. Niedrożność kanalików nosowo-łzowych może być spowodowana ciałem obcym np. kurz, piasek blokujący przepływ przez światło kanalika, lub może to być wada wrodzona, gdy światło kanalika jest zwężone lub całkowicie zarośnięte. Łzy wówczas zamiast być odprowadzane do nosa, wypływają z worka spojówkowego i powodują że sierść pod oczami jest cały czas wilgotna. W takich warunkach szybko namnażają się bakterie lub drożdżaki powodując ciemne zabarwienie, a z czasem przy braku odpowiedniej pielęgnacji powodują zapalenie spojówek. Żeby określić co jest przyczyną i wdrożyć odpowiednie postępowanie niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii. Choroby oczu i powiek np. zakażenie bakteryjne oczu, wrzód rogówki, entropium, rzęsa dwurzędowa, rzęsa ektopowa, grudkowate zapalenie trzeciej powieki, wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki powodują stałe drażnienie, nadmierne łzawienie oczu. Psy wówczas często ocierają się o różne przedmioty, wycierają łapkami powodując szybkie nadkażenie bakteryjne lub grzybicze. Trzeba wtedy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii opiekującego się naszym pupilem, żeby zbadał go i jak najszybciej wdrożył odpowiednie leczenie.
Kolejną przyczyną nadmiernego łzawienia są alergie zarówno pokarmowe jak i kontaktowe. Po wykluczeniu innych przyczyn właściciele muszą sami zacząć obserwować co uczula pupila. Należy wówczas po konsultacji z lekarzem weterynarii dobrać odpowiedni rodzaj pokarmu(bardzo często uczula drób), bądź zmienić szampon naszego czworonoga, albo zmienić płyn do prania/płukania tkanin w którym pierzemy nasze i pupila rzeczy. Często preparaty mocno perfumowane uczulają zwierzęta.
Jeśli chodzi o odpowiednią pielęgnację to trzeba pamiętać, że u psów takich jak maltańczyk, bolończyk, shih-tzu, yorkshire terier powinno się zapewnić taką fryzurę, aby włosy nie wpadały zwierzęciu do oczu i ich nie drażniły.
Innymi przyczynami są również: wymiana zębów, cieczka, stres, ostre światło, silny wiatr, zatkane gruczoły okołoodbytowe i inne choroby powodujące dyskomfort naszego zwierzęcia.
Jeśli nasz pupil jest już przebadany i lekarz weterynarii stwierdził, ze jest zdrowy, należy zacząć odpowiednią pielęgnację sierści pod oczami. Trzeba pilnować, aby sierść pod oczami była sucha (należy regularnie wycierać łzy suchymi chusteczkami), raz dziennie przecierać delikatnie sierść wilgotną chusteczką, aby zmyć nagromadzone się łzy, kurz, piach. U psów z jasną sierścią można stosować preparaty pomagające usuwać przebarwienia powstające w wyniku łzawienia np. Clean Drop.
Stosowana regularnie profilaktyka pozwoli zachować u naszych pupili czystą sierść pod oczami i zdrowe oczy.