Wszyscy doskonale wiemy jak ważne jest utrzymanie czystości psa, ale jak utrzymać czystość w mieszkaniu, w którym na co dzień przebywa pies
Jak zadbać o mieszkanie, w którym żyje pies?
Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to łatwe zadanie. Dlatego też przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym twoje mieszkanie znów będzie lśnić czystością.
Dlaczego tak ważne jest, aby nauczyć psa czystości
Mieszkanie z psem to jednocześnie szczęście, kiedy wracasz do domu po ciężkim dnu w pracy i widzisz merdający ogon pupila, ale też zdecydowanie więcej pracy związanej z utrzymaniem porządku w mieszkaniu.
Decydując się na mieszkanie z psem musisz pogodzić się z faktem, że w twoim domu będzie zdecydowanie więcej błota, sierści oraz zabrudzeń związanych z nauką czystości niż kiedykolwiek wcześniej. Życie z czworonogiem wymaga o nas podjęcia dodatkowych kroków, aby utrzymać dom w czystości i porządku, a pierwszym z nich jest nauka małego szczeniaka czystości.
Nauka czystości szczeniaka
Nauka załatwiania się na dworze to jedno z pierwszych wyzwań, które czeka na Ciebie w momencie pojawienia się w domu nowego psa. Naturalnym zachowaniem psów jest załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych z dala od legowiska. Jeśli więc chcesz uniknąć sytuacji w której pupil załatwia swoje potrzeby w twojej sypialni, kuchni, czy na kanapie w salonie musisz nauczyć go utrzymywania czystości już od pierwszego dnia.
Naukę czystości u szczeniaka należy rozpocząć już podczas pierwszych dni w nowym domu.
Jak nauczyć szczeniaka sikania w wyznaczonym miejscu?
Szczeniak, który nie przyjął jeszcze wszystkich szczepień nie powinien wychodzić na dwór. Pozwala to uniknąć wielu poważnych chorób, na które pupil nie jest odporny. W tym czasie dobrze jest nauczyć psa załatwiania potrzeb fizjologicznych na podkłady higieniczne co pozwoli w utrzymaniu czystości.
Nauka szczeniaka korzystania z maty jest dość prosta, jednak wymaga od właściciela czworonoga systematyczności. Bardzo ważne jest rozpoznawanie sygnałów, które wysyła pies. Jeśli widzisz, że szuka on miejsca do załatwienia się, a więc obwąchuje intensywnie kąty w domu i nie reaguje na przywołanie, przenieś psa na matę. Schemat ten powtarzaj kiedy szczeniak wstanie z drzemki, zje posiłek, czy skończy zabawę. Za każdym razem kiedy załatwi swoją potrzebę na macie pochwal go i daj smakołyk w nagrodę.
Podczas nauki ważne jest wypracowanie pozytywnych skojarzeń, dzięki, którym pies połączy załatwianie potrzeb fizjologicznych w odpowiednim miejscu z nagrodą.
Pamiętaj jednak, żeby nie korzystać z mat dłużej niż jest to potrzebne. Psy szybko wyrabiają sobie preferencje co do podłoża, na którym się załatwiają. Może więc okazać się, że ciężko będzie przekonać psa załatwiania potrzeb fizjologicznych na spacerze .
Jak oduczyć psa sikania w domu
Korzystanie z mat doskonale sprawdza się w przypadku szczeniaków, które jeszcze nie mogą wychodzić z domu. Jeśli jednak Twój pupil odbył wszystkie niezbędne szczepienia i może już wychodzić na spacery, nadszedł czas, aby nauczyć go załatwiania potrzeb fizjologicznych na dworze.
Aby nauczyć pupila załatwiania się podczas spacerów potrzebować będziesz dużo cierpliwości oraz konsekwencji w działaniu. Jednak nauczenie szczeniaka załatwiania potrzeb fizjologicznych na dworze nie jest trudne.
Aby oduczyć psa sikania w domu musisz zapewnić mu komfortowe warunki do tego, aby załatwiał się na dworze. Zapewnij pupilowi krótkie, około pięciominutowe spacery. Pamiętaj żeby były one częste, najlepiej co około dwie godziny.
Pamiętaj, że psy załatwiają się zazwyczaj po jedzeniu, przebudzeniu z drzemki lub zabawie. Dlatego niezwłocznie po tych aktywnościach zabierz czworonoga na spacer, wystarczająco długi, aby załatwił wszystkie swoje potrzeby. Dodatkowo wychodź na spacer ze szczeniakiem wieczorem przed pójściem spać oraz rano po przespaniu całej nocy.
W większości przypadków już po kilku dniach trening czystości zacznie przynosić efekty, a szczenię samo będzie sygnalizowało potrzebę wyjścia na dwór.
Nie zapomnij nagradzać psa za każdym razem kiedy zrobi siku na dworze, niech wychodzenie na dwór kojarzy mu się z nagrodą.
Nie stosuj kar, to nie pomoże
Pod żadnym pozorem nie karz psa jeśli załatwi potrzeby fizjologiczne w domu. Stosowanie kar może sprawić, że zwierzak zacznie się ciebie obawiać. Nie pomoże to jednak w osiągnięciu zadowalających efektów. Psiak w obawie przed tobą zacznie sikać w miejscu w którym nie przebywasz lub pod twoją nieobecność.
Jak zareagować, kiedy pies zesika się w domu
Zignoruj zachowanie pupila i poczekaj, aż straci on zainteresowanie obsikanym miejscem. Następnie zabierz się za sprzątanie. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego zbyt energicznie, gdyż może to zachęcić szczeniaka do zabawy i utrwalić u niego pozytywne skojarzenia związane z załatwianiem się w domu.
Jak utrzymać porządek w domu, w którym mieszka pies?
Mieszkanie, w którym na co dzień przebywa pies narażone jest na dużą ilość sierści, błota oraz brudu. Jednak postawienie na kompromis w kwestii wystroju jest w stanie uratować nas od niekończącej się walki o zachowanie czystości w domu.
- Zrezygnuj z dywanów, na których osadza się psia sierść, chłoną zapachy oraz są podatne na zabrudzenia, na rzecz kafli lub paneli winylowych, które zdecydowanie łatwiej wyczyścić.
- Wybieraj meble, których kolor tapicerki, zbliżony jest do kolory sierści twojego pupila. Pozwoli to zamaskować obecność twojego psa na sofie, czy fotelu.
- Ściany w pobliżu legowiska oraz misek psa zabezpiecz łatwą do czyszczenia farbą lub panelami.
Higiena psa odpowiedzią na problemy w utrzymaniu czystości mieszkania
Regularne zbiegi pielęgnacyjne psa ograniczą ilość zanieczyszczeń pojawiających się w twoim mieszkaniu, a przy tym ułatwi utrzymanie czystości w domu.
- Regularne szczotkowanie pupila nie tylko dobrze wpłynie na kondycję jego skóry oraz sierści, ale też zredukuje ilość psiej sierści pojawiającej się na meblach i podłodze do minimum.
- Kąpiele pupila pozwolą Ci uniknąć błota i piachu pojawiających się na podłodze po spacerach w deszczowe dni.
- Strzyżenie i trymowanie sierści pupila pozwoli zniwelować jej ilość w mieszkaniu praktycznie do zera.
- Jeśli zależy ci na stanie podług w mieszkaniu nie zapominaj o obcinaniu psich pazurów. Nie jest to tylko aspekt zdrowotny, ale długie psie pazury mogą porysować nawet najlepszą podłogę.
Jak uniknąć błota na podłodze w nawet najbardziej deszczowy dzień?
Jak w deszczowy dzień uniknąć podłogi pokrytej błotem? To pytanie zadaje sobie praktycznie każdy właściciel czworonoga.
Kiedy kąpiel psa po każdym spacerze nie jest rozwiązaniem problemu, skorzystaj z Animal Soap Spray od Over Zoo. Animal Soap Spray to szybki sposób na pozbycie się brudu z łap oraz sierści psa. Wystarczy, że na ubłocone łapy oraz sierść psa naniesiesz spray a następnie wytrzesz przy pomocy ręcznika. Preparat nie tylko oczyści łapy ora sierść pupila, dzięki glicerynie oraz ekstraktowi z nagietka zawartym w produkcie skóra psa zostanie odpowiednio nawilżona oraz chroniona przed podrażnieniami. Animal Soap Spray możesz stosować nawet kilka raz dziennie, dzięki czemu twój psiak uniknie zbyt częstych kąpieli, a podłoga mieszkania będzie czysta jak nigdy :).
Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów odzwierzęcych z mieszkania?
Mieszkanie z pupilem to nie tylko zanieczyszczenia i psia sierść, zdecydowanie utrudniające utrzymanie czystości w domu, ale też nieprzyjemne zapachy odzwierzęce, które nie dla każdego mogą być obojętne.
Z myślą o takich problemach powstał Refresher od Over Zoo. Preparat ten dzięki doskonałym właściwością absorbującym i neutralizującym pomoże Ci pozbyć się nieprzyjemnych zapachów takich jak zapach moczu czy mokrej sierści psa. Rozpylony w powietrzu produkt pozostawia delikatną kwiatową woń, która na pewno przypadnie CI do gustu.
Jak poradzić sobie z sierścią psów zalegającą na podłodze oraz meblach?
Jeśli twój pies gubi dużą ilość sierść, a Ty nie chcesz rozstawać się w ulubioną kanapą lub dywanem musisz pogodzić się z koniecznością niekończącej się walki z psią sierścią.
- Dobry odkurzacz z turboszczotką może okazać się rozwiązaniem twoich problemów. Ten typ szczotki efektywnie i szybko zbiera nawet najmocniej trzymającą się powierzchni sierść psów.
- Rolki z taśmą samoprzylepną dostępne są w każdym sklepie z wyposażeniem domu i na pewno pomogą Ci w wyczyszczeniu tapicerek ulubionych mebli z sierści psów.
- Jeśli codzienne odkurzanie podłogi to nie twoja bajka, rozwiązaniem może być robot sprzątający, który nie tylko wyręczy Cię w domowych porządkach, ale też usunie zalegającą na podłodze sierść psa.
Jak pozbyć się plam moczu z tapicerki lub dywanu?
Jeśli w twoim domu jest młody pies, który jeszcze uczy się zachowania czystości w domu, może zdarzyć się, że załatwi swoje potrzeby na kanapę czy dywan.
Co wtedy zrobić? Jak pozbyć się uporczywych plam?
Działaj szybko i nie dopuść do wniknięcia moczu w dywan lub tapicerkę. Do wywabienia plam skorzystaj z papierowych ręczników i płynu do przeznaczonego do usuwania plam z tapicerek, a jeśli wolisz bardziej ekologiczne metody zamień płyn na papkę z sody oczyszczonej i wody, którą zmyjesz za pomocą wody utlenionej lub octu.
Pamiętaj o regularnym czyszczeniu psiego legowiska!
Czyste psie legowisko nie tylko pozwoli Ci upewnić się, że w twoim domu nie ma inwazji insektów zagrażających życiu twojego zwierzaka, ale też pozwoli Ci uwolnić się od przykrego zapachu w mieszkaniu. Psie posłania, a zwłaszcza te wykonane z miękkich materiałów bardzo dobrze kumulują zapachy, dlatego jeśli przeszkadza Ci intensywny zapach psa w domu oddaj je do czyszczenia.
Dobrym rozwiązaniem są legowiska które możesz rozłożyć na części lub te mające wymienne okrycia. Zdecydowanie łatwiej wtedy zadbać o ich czystość.
Utrzymanie mieszkania w którym żyje pies w nienagannym porządku nie jest łatwym zadaniem, ale mamy nadzieję, że dzięki naszym radą będzie to dla Ciebie prostsze i przyjemniejsze ;)