Szukasz przywabiaczy dla kota takich jak kocimiętka? Sklep OVER Zoo ma je w swojej ofercie. Produkty w wygodnej formie sprayu pomogą Ci zachęcić kota do określonych działań, np. korzystania z nowego drapaka, albo oduczyć nieprawidłowych nawyków. Dowiedz się więcej o niezwykłej mocy kocimiętki i jej wpływie na koty.
Kocimiętka 125 ml - działa relaksująco na koty
Ziołowy preparat przywabiający koty z ekstraktem z kozłka lekarskiego.
Dostępność: dostępny
Kocimiętka 250 ml - działa relaksująco na koty
Ziołowy preparat przywabiający koty z ekstraktem z kozłka lekarskiego.
Dostępność: dostępny
Jak działa na koty kocimiętka w sprayu?
Spray kocimiętka to jeden z najczęściej sprzedawanych produktów z działu pielęgnacja kota. Wyciąg z tej rośliny o charakterystycznym zapachu odstrasza komary, mszyce i muchy, ale za to wabi koty. To dlatego sprawdza się jako pomocnik w wychowaniu futrzastych pupili.
Co to jest kocimiętka?
Kocimiętka (Nepeta cataria) to wieloletnie zioło, które rośnie w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Wyglądem przypomina melisę lub miętę. Gdy podrośnie, zakwita na niebiesko, podobnie jak lawenda. Jest wysoce miododajna. Magicznym składnikiem kocimiętki jest olejek eteryczny nepetalakton, który uważany jest za koci feromon. Związek ten pobudza receptory w mózgach kotów, które sterują m.in. zachowaniami rozrodczymi.
Wpływ kocimiętki na koty
Kot wyczuwa nepetalakton za pomocą narządu Jacobsona, zlokalizowanego po bokach nosa. Używając go, przybiera dość zabawny grymas: otwiera pyszczek, unosi górną wargę i marszczy nos. Kiedy lotne związki kocmiętki dotrą do jego organizmu, zaczyna się zabawa: ocieranie, drapanie lub lizanie miejsca spryskanego sprayem, ślinienie się, mruczenie, głośne miauczenie, a czasem także kopanie tylnymi nogami.
Po pierwszej, euforycznej reakcji na kocimiętkę, która trwa do kilkunastu minut, kot się odpręża. Może wyglądać jakby, był poddany hipnozie — nieruchomieje, a jego reakcje są opóźnione. Nie trzeba się obawiać o wpływ kocimiętki na zdrowie kota. Substancje w niej zawarte nie są uzależniające ani w żaden sposób nie szkodzą zwierzętom.
Jak używać kocimiętki, żeby nauczyć czegoś kota?
Zapach kocimiętki przywabia kota do miejsca, z którego się wydobywa. To dlatego warto spryskać nią nowe legowisko, transporter albo kuwetę, żeby przyzwyczaić kota do korzystania z nowego wyposażenia. Popularnym zastosowaniem kocimiętki w sprayu jest również spryskiwanie nią drapaków. To dobry sposób na oduczenie kota drapania mebli i zbudowanie pozytywnego skojarzenia z nowym miejscem.
Warto też wykorzystać kocimiętkę, by zachęcić kota do zabawy nowymi zabawkami. Chyba każdy właściciel kota zetknął się z sytuacją, kiedy jego pupil zupełnie wzgardził nowymi gadżetami, zaprojektowanymi przecież specjalnie dla kociej rozrywki. Wystarczy jednak odrobina kocimiętki, by takie akcesoria dla kota nabrały atrakcyjności. To również sposób na rozruszanie zbyt leniwych mruczków, którym przydałoby się trochę więcej ruchu.
Co, jeśli kocimiętka nie działa Twojego na kota?
Badania wskazują, że wrażliwość kotów na kocimiętkę jest uwarunkowana genetycznie. Nawet 30-50% zwierząt może być na nią niewrażliwych. Mniejsze zainteresowanie tą rośliną wykazują również kociaki i starsze koty. Jeśli więc Twój kot nie reaguje na kocimiętkę, możliwe, że odziedziczył to po rodzicach, jest za młody albo... zbyt dojrzały na takie zabawy. W takim wypadku możesz wypróbować inne preparaty o podobnym działaniu.
Przywabiacze w sklepie OVER Zoo
W naszym dziale higiena kota znajdziesz też inne przywabiacze dla kota. Kocimiętka w płynie to tylko jedna z opcji. Pozostałe preparaty wykorzystują m.in. działanie kozłka lekarskiego. Ta roślina, bardziej znana jako waleriana, na ludzi działa uspokajająco, a na koty — lekko euforycznie. Zwierzęta, które wyczują jej zapach, stają się chętne do zabawy, tarzają się, kopią lub liżą zabawki wypełnione walerianą. Jeśli jednak wcześniej były zestresowane, uspokajają się. Warto pamiętać, że kot może przyjmować walerianę tylko w postaci specjalnych preparatów dla zwierząt. Nie można podawać mu kropli lub tabletek z tym ziołem przeznaczonych dla ludzi. Mogą mu poważnie zaszkodzić!
Zioła takie jak kocimiętka lub kozłek lekarski mają bardzo ciekawe działanie na koty. Warto je wykorzystać, by zachęcić zwierzęta do aktywności, przyzwyczaić do nowych przedmiotów albo uspokoić w stresujących sytuacjach. Najwygodniejszą formą ich podania są przywabiacze, takie jak kocimiętka w sprayu. Znajdziesz je w naszym sklepie.