Porady

Jak dbać o zęby psa

Pierwszym pytaniem jakie należy sobie postawić jest: DLACZEGI trzeba dbać o zęby psa? Tak samo jak i u człowieka u psa w jamie ustnej żyją bakterie, które w przypadku złej higieny mogą powodować brzydki zapach z pyska. Bakterie, które za to odpowiadają należą do grupy beztlenowców wymagających specyficznych warunków. Namnażają się w dużej ilości u zwierząt z kamieniem nazębnym.

Jak dbać o zęby psa

Pierwszym pytaniem jakie należy sobie postawić jest: DLACZEGI trzeba dbać o zęby psa?

 

Tak samo jak i u człowieka u psa w jamie ustnej żyją bakterie, które w przypadku złej higieny mogą powodować brzydki zapach z pyska. Bakterie, które za to odpowiadają należą do grupy beztlenowców wymagających specyficznych warunków. Namnażają się w dużej ilości u zwierząt z kamieniem nazębnym. Tendencja do osadzania się kamienia nazębnego jest warunkowana osobniczo, ale też są rasy predysponowane do szczególnie silnego osadzania się kamienia nazębnego, np. yorkshire teriery, maltańczyki, jamniki, pinczery, pudle, shih-tzu, chihuahua, cocer spaniele, sznaucery, pekińczyki. Te psy wymagają szczególnej troski jeśli chodzi o higienę jamy ustnej.

 

W pysku psa, odkładają się resztki pokarmów, które razem z bakteriami tworzą płytkę nazębną. Jest to proces fizjologiczny. Jednak jeśli nie będzie regularnie usuwana płytka nazębna, w połączeniu ze składnikami mineralnymi zawartymi w ślinie psa zacznie twardnieć. Szczególnie w miejscach trudno dostępnych i mało widocznych np. w przestrzeniach międzyzębowych. W tych miejscach powstanie kamień nazębny, który będzie idealnym miejscem dla bakterii beztlenowych. Obecność kamienia nazębnego i nieprawidłowej flory bakteryjnej będzie powodować zapalenie dziąseł, z czasem odsłonięcie szyjek zębowych, rozchwianie zębów, ich utratę, ropnie okołowierzchołkowe lub ogromne pokłady kamienia nazębnego w których będzie się gromadził pokarm i tam się psuł. To wszystko będzie powodowało u naszych czworonogów ból, dyskomfort, problemy z jedzeniem, brzydki zapach z pyska. Długotrwały proces może prowadzić do przedostania się bakterii do krwioobiegu i powodować zapalenie mięśnia sercowego oraz niewydolność nerek. Także w higienie jamy ustnej naszych pupili nie chodzi tylko o „brzydki zapach z pyska”, a przede wszystkim o zdrowie, a czasem nawet i życie.

 

Dlatego teraz przejdę do pytania: Jak dbać o zęby psa? Jak zapobiegać?

 

Nasz pupil powinien być przyzwyczajony od szczeniaka do manipulacji w jamie ustnej. Rasy predysponowane powinny mieć czyszczone zęby codziennie. Inne w zależności od tendencji, ale 2-3 razy w tygodniu to minimum. Oczywiście są też psy które nigdy nie miały czyszczonych zębów i przez całe życie nie będą miały problemów  z zębami. Na rynku możemy znaleźć różne szczoteczki dla psów, pasty o różnych smakach, pasty które wystarczy jedynie nałożyć na zęby ja np. Enzymatyczna pasta. Są preparaty, które wystarczy „psiknąć” do jamy ustnej np. Animal Dent. Dla bardziej „opornych” pupili są smaczki, które pomagają ścierać płytkę nazębną i dbają o odpowiednie pH w jamie ustnej np. Przysmaki funkcjonalne dla psów, higiena jamy ustnej.

 

Każdy może wybrać coś co będzie odpowiadało zarówno jemu jak i jego pupilowi. Jednak najważniejsza jest regularność , jak już wspomniałam rasy predysponowane powinny mieć nakładaną pastę codziennie, a ideałem by było jakby miały chociaż chwilę zęby szczotkowane. Niestety stosowanie preparatów „od czasu do czasu” nie spełni swojej funkcji i prędzej czy później konieczny będzie zabieg sanacji jamy ustnej wykonywany w znieczuleniu ogólnym przez lekarza weterynarii.

 

Ważnym czynnikiem przy powstawaniu kamienia nazębnego jest również optymalna dieta. Pies gryząc twarde rzeczy jak np. suchą karmę, twarde przysmaki i odpowiednio przygotowane kości wołowe lub wieprzowe w naturalny sposób ścierają płytkę nazębną. Najlepszy efekt widać u psów ras dużych, które często przez całe życie nie mają problemów z kamieniem nazębnym dzięki odpowiednio częstemu i silnemu gryzieniu twardych pokarmów.

Warto też zapewnić naszym pupilom twarde zabawki do gryzienia np. przedmioty z kauczuku czy kawałki poroża jeleni lub kozłów.

 

Dzięki tym zabiegom będziemy się cieszyć zdrowym i mocnym uzębieniem naszych psów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl