Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów dla zwierząt. Odpowiedzialny jest za prawidłowe odbieranie bodźców pochodzących z otoczenia, dlatego też pielęgnacja psich oczu powinna być jednym z priorytetów właścicieli czworonogów. Odpowiednio dobrana pielęgnacja oczu pomoże nie tylko zadbać o estetyczny wygląd psa, ale przede wszystkim o jego zdrowie.

Pielęgnacja oczu psa

Poznaj tajniki pielęgnacji oczu Twojego psa

Pielęgnacja oczu psa jest zabiegiem bardzo prostym i niewymagającym od właściciela szczególnych umiejętności. Regularne przemywanie oczu przy pomocy gazy lub płatka kosmetycznego nasączonego odpowiednim płynem do pielęgnacji, przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną to podstawa dbania o oczy psa. Zespół OVER Zoo do dbania o oczy pupila poleca specjalistyczne preparaty dostępne w naszym sklepie, między innymi Płyn do przemywania oczu i powiek.

Jak dobrze wyczyścić oczy psa?

Podczas przemywania oczu Twój pupil powinien siedzieć, z głową lekko pochyloną do tyłu lub leżeć na boku. Zabieg ten wykonuj w sposób delikatny pamiętając, aby czyścić oczy czworonoga w kierunku od zewnętrznego kącika do wewnętrznego. Zapobiegnie to wprowadzaniu zanieczyszczeń pod powieki. Regularna pielęgnacja oczu psa pozwoli Ci uniknąć problemów z nawarstwianiem się strupków oraz wydzieliny. Duża ilość zanieczyszczeń w okolicach oczu doprowadzić może do blokowania się kanalików łzowych, a co za tym idzie do utrudnionego dopływu łez i nieprawidłowego nawilżenia oka.

Do oczyszczenia oczu pupila polecamy Płyn do przemywania oczu i powiek od Over Zoo, który w delikatny sposób pomoże ci zadbać o oczy psa. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia gromadzące się w worku spojówkowym, takie jak pył, kurz, czy sierść. Dodatkowo dzięki zawartości kwasu mlekowego i ekstraktu z aloesu nawilża i łagodzi podrażnienia.

Jak dbać o oczy psów ras długowłosych?

Psy o długiej sierści ze względu na kosmyki występujące w okolicach oczu dużo bardziej narażone są na ich podrażnienia. Wyjściem z tej sytuacji jest wyczesanie oraz spięcie sierści lub wycięcie przeszkadzających włosów. Decydując się na drugi wariant pamiętaj, że wiąże się on z koniecznością regularnego przycinania odrastających włosów, gdyż odrastając mogą one drażnić rogówkę i prowadzić do wzmożonego łzawienia.

Pielęgnacja oczu psów ras krótkoczaszkowych

Do ras brachycefalicznych, czyli inaczej krótkoczaszkowych należą między innymi Shih Tzu, Pekińczyk, Maltańczyk, czy Buldog Francuski. Zwierzęta te ze względu na swoją anatomię zdecydowanie bardziej narażone są na problem z suchymi oczami oraz silnym łzawieniem. Z tego powodu pies posiadający krótką kufę powinien być otoczony szczególną opieką, a pielęgnacja jego oczu powinna być priorytetem, aby nie dopuścić do problemów z nimi, a w konsekwencji do poważnej choroby oczu. Pielęgnując oczy psa oraz usuwając zanieczyszczenia stosuj przystosowane do tego produkty pielęgnacyjne, które znajdziesz zarówno w sklepie zoologicznym, jak i na naszej stronie.

Zatkane kanaliki łzowe. Co dalej?

Rasy takie jak Shih Tzu, Yorkshire Terrier, czy Maltańczyk wykazują się wysoką skłonności do zatykania kanalików łzowych. W przypadku tych ras należy szczególnie zadbać o higienę oczu. Oczy psa z tą przypadłością narażone są na wzmożone łzawienie, czego konsekwencją są nieestetyczne przebarwienia od łez pozostające na sierści.

Problem z zatkanymi kanalikami łzowymi u psa można rozwiązać także operacyjnie, jednak jest to bardziej radykalny krok. Zabieg ten przeprowadzany jest przez lekarza weterynarii pod pełną narkozą. Ze względu na narkozę większość właścicieli nie decyduje się na przeprowadzenie tego prostego zabiegu i pozostaje przy regularnych zabiegach pielęgnacji oczu psa.

Łzawiące oczy oraz suchość gałki ocznej u psa . Jak sobie z tym radzić?

Problem ze łzawiącymi oczami szczególnie często występuje u psów małych ras. Ze względu na niski wzrost zwierzęcia zanieczyszczenia z ziemi takie jaki kurz, piach, czy pyłki roślin zdecydowanie łatwiej dostają się do jego oczu. Następuje proces oczyszczania się oka, który wiąże się ze wzmożonym łzawieniem.

Chcąc wesprzeć samooczyszczanie oczu możesz stosować u psa łagodne roztwory do pielęgnacji oczu oparte o ekstrakty ziołowe i niezawierające alkoholu. Produkty przeznaczone do pielęgnacji psich oczu znajdziesz w sklepach zoologicznych, a także w naszym sklepie internetowym.

Suchość gałki ocznej u psa może doprowadzić do podrażnienia, zaczerwienienia oraz bólu oka. Jeśli psie oczy są zdrowe, a jedynym ich problemem jest suchość staraj się, aby pies unikał przeciągów, a także kontaktu z klimatyzacją i suchym powietrzem. Dzięki tym działaniom oczy czworonoga będą mniej narażone na wysuszanie, a w konsekwencji unikną podrażnień.

Jeśli jednak stan oczu psa jest poważniejszy udaj się z psem się na wizytę u specjalisty, który przepisze odpowiednie leki oraz wdroży leczenie.

Zacieki pod oczami psa. Jak sobie z nim poradzić?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów pomagających w walce z zaciekami pojawiającymi się w okolicy psich oczu. W procesie usuwania zacieków na sierści najważniejsza jest systematyczność.

Płyn Clean Drop od Over Zoo pomaga w usunięciu przebarwień powstałych w wyniku łzawienia nie tylko u psów, ale też kotów i innych zwierząt domowych. Regularne stosowanie płynu pomaga w zmniejszeniu zacieków pod oczami psa.

Przyczyny ropiejących oczu psa.

Ropa pojawiająca się w wewnętrznych kącikach oczu najczęściej związana jest z podrażnieniem gałki ocznej lub chorobami oczu.

Podrażnienie oka może być konsekwencją obecności ciała obcego pod powieką lub zbyt intensywnego drapania oka przez pupila. Ropna wydzielina może być także jednym z pierwszych objawów występującego u psa zapalenia spojówek.

Do innych symptomów po których możesz poznać zapalenie spojówek u psa należą:

  • łzawienie
  • zaczerwienienie
  • intensywne mruganie
  • pocieranie okolic nosa i oczu

Zaropiałe oko psa. Jak sobie poradzić?

Do oczyszczenia zaropiałych oczu psa stosuj gazik lub płatki kosmetyczne zamoczone w przegotowanej wodzie mającej temperaturę bliską pokojowej. Oczy przecieraj palcem wskazującym w stronę zewnętrznego kącika oka, pamiętając aby do każdego oka użyć świeżej ściereczki, ograniczając przy tym przenoszenie bakterii.

W przypadku psów, które mają skłonności genetyczne do problemów z oczami duża ilość ropy może zwiastować zapalenie spojówek lub wiszące dolne powieki. Należy wtedy bezzwłocznie skontaktować się z weterynarzem.

Co robić jeśli oczy psa często ropieją?

Jeśli ropa, pojawiająca się w okolicach oczu psa nie ustępuje po kilku dniach, nawraca lub towarzyszą jej też inne symptomy koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który upewni się co jest przyczyną nawracających problemów, a następnie wprowadzi odpowiednie leczenie.

Pamiętaj także o odpowiedniej higienie oraz profilaktyce. Codziennie oczyszczaj okolicę oczu z gromadzącej się wydzieliny oraz kontroluj stan oczu psa.

Jeśli twój pies należy do rasy długowłosej pamiętaj, że wyczesywanie sierści z okolic oczu oraz wycinanie jej może pomóc ograniczyć nawracające podrażnienia. Zabiegi te należy przeprowadzać regularnie, aby odrastające włosy nie wchodziły w oczy i nie podrażniały ich.

Jak rozpoznać chorobę oka u psa?

Choroby oczu u psów można podzielić na genetyczne oraz nabyte.

Dla osób nie posiadających specjalistycznej wiedzy okulistycznej rozpoznanie choroby oka u psa może stanowić duży problem. Dlatego jeśli zauważyłeś zmiany w okolicach oczu psa, jak najszybciej Cię skontaktuj się z weterynarzem, który przeprowadzi niezbędne badania i będzie w stanie ocenić zmiany wewnątrz oka oraz to, czy oko psa wymaga leczenia.

Nie wszystkie choroby wpływają na gałkę oczną psa, dlatego ważne jest abyś zwracał uwagę także na objawy, które początkowo nie wskazują na chorobę oka.

Czego nie stosować w pielęgnacji oczu psa?

  • Pamiętaj, aby dbając o oczy pupila nie korzystać z waty, której odstające włoski mogą podrażnić, a w niektórych przypadkach nawet uszkodzić oko czworonoga.
  • Wystrzegaj się stosowania rumianku w pielęgnacji oczu twojego psa. Nie nadaje się on do przemywania psich oczu. Może powodować wysuszenie oczu i prowadzić do podrażnień.
  • Lecząc psie oczy nie stosuj leków przeznaczonych dla ludzi. Ze względu na inne działanie mogą one znacznie pogorszyć stan zwierzęcia.

Jeśli zaobserwujesz u swojego psa niepokojące zmiany w okolicach oczu niezwłocznie udaj się na wizytę do weterynarza. Przeprowadzi on niezbędne badania, dzięki którym będzie mógł wykluczyć chorobę lub wdrożyć odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że wzrok to jeden z najważniejszych psich zmysłów i należy dbać o niego ze szczególną starannością.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl