Promocje
Szampon dla psów krótkowłosych 280 ml
Szampon dla psów krótkowłosych 280 ml

10,55 zł

Cena regularna: 17,59 zł

Najniższa cena: 9,67 zł
szt.
Perfumy dla psów o zapachu róży 100 ml
Perfumy dla psów o zapachu róży 100 ml

23,40 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 39,00 zł
szt.
Perfumy dla psów o zapachu banana 100 ml
Perfumy dla psów o zapachu banana 100 ml

23,40 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 21,45 zł
szt.
Szampon Dogs Premium dla psów o przesuszonej sierści 250 ml
Szampon Dogs Premium dla psów o przesuszonej sierści 250 ml

23,17 zł

Cena regularna: 38,62 zł

Najniższa cena: 21,24 zł
szt.
Szampon Dogs Premium dla psów o ciemnej i czarnej sierści 5 l
Szampon Dogs Premium dla psów o ciemnej i czarnej sierści 5 l

153,73 zł

Cena regularna: 256,21 zł

Najniższa cena: 140,92 zł
Szampon Dogs Premium dla psów  o czarnej i ciemnej sierści 250 ml
Szampon Dogs Premium dla psów o czarnej i ciemnej sierści 250 ml

23,17 zł

Cena regularna: 38,62 zł

Najniższa cena: 21,24 zł
szt.

Obroża przeciw kleszczom i pchłom, a także inne preparaty ochronią Twojego pupila przed pasożytami.

Wielu opiekunów nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest ochrona psa przed pchłami i kleszczami. Pasożyty te pojawiając się na skórze pupila lub w jego otoczeniu sprowadzają potencjalne niebezpieczeństwo choroby. Dlatego ważne jest, aby każdy właściciel posiadał, chociaż podstawową, wiedzę na ich temat.

Obroża przeciw kleszczom i pchłom dla psa oraz preparaty, środki

Pchły i kleszcze u psa – jakie niebezpieczeństwa niosą?

Pasożyty takie jak pchły czy kleszcze mogą prowadzić do wystąpienia groźnych jednostek chorobowych, a nawet śmierci zwierzęcia. Na rynku dostępny jest preparat przeciw kleszczom dla psów czy skuteczny środek na pchły dla psa. Jednak aby walczyć z pasożytami, należy je dokładnie poznać i wiedzieć, jak im przeciwdziałać, by problem nie wystąpił ponownie.

Pchły u psa

Pchły to popularny pasożyt bytujący na czworonogach. Możesz zapobiegać ich występowaniu, stosując środki na pchły dla psa. Profilaktyka jest niezwykle ważna w dbaniu o zdrowie psiaków.

Dobry środek na pchły dla psa chroni jego skórę przed bytowaniem pasożytów, a jednocześnie nie powoduje uczuleń i podrażnień. Takie działanie uzyskasz stosując preparat na pchły dla psa od marki OVER Zoo.

Jak rozpoznać pchły u psa?

Pierwszym objawem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest uporczywe drapanie spowodowane świądem powstałym na skutek ukąszenia przez pchły. Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie, czy w sierści pupila nie znajdują się nieproszeni goście, jest użycie grzebienia do wyczesywania pcheł. Odchody pcheł są kolejnym objawem występowania tych pasożytów u psa. Są to drobne ciemne kropki, które możesz znaleźć w sierści pupila.

Jak wyglądają pchły?

Pchły są to małe, brązowe owady o wielkości 0d 1 do 6 milimetrów, czasem ciężko zobaczyć je gołym okiem. Rozmnażają się bardzo szybko poprzez składanie jaj w bezpośrednim otoczeniu czworonoga na przykład w legowisku czy na dywanie. Pchły przez całe życie znajdują się na ciele żywiciela, zazwyczaj w okolicach uszu, pleców, ogona i brzucha. Pchły żywią się krwią zwierzęcia, powodując przy tym świąd.

W przyrodzie występują tysiące różnych gatunków pcheł, między innymi pchła psia, pchła kocia i pchła ludzka. Wbrew oczekiwaniom to nie pchły psie, a te powszechnie kojarzone z kotami najczęściej występują na psach. Pchła psia występuje dość rzadko.

Skąd biorą się pchły u psa?

Psy mogą przynieść do domu pchły poprzez kontakt z innymi zwierzętami na przykład kotami, wiewiórkami, królikami, psami. Wystarczy, że pies przez chwilę przebywa w towarzystwie posiadacza pcheł i sam z dużym prawdopodobieństwem stanie się ich nosicielem. Zwierzęta nie muszą mieć nawet bezpośredniego kontaktu, wystarczy przebywanie w jednym pomieszczeniu.

Może także zdarzyć się, że to człowiek przyniesie do domu pchły na butach lub na ubraniach. Należy wtedy szybko zareagować, gdyż pchły rozmnażają się bardzo szybko. Najlepiej odkładnie odkurzyć mieszkanie, a worek z odkurzacza od razu wyrzucić. Natomiast dywany, psie legowiska oraz tapicerkę wyprać, a meble i podłogi spryskać preparatem przeciw pchłom.

Jak wytępić pchły z sierści psa?

Walkę z pchłami u psa rozpocznij od wizyty u lekarza weterynarii, który po przebadaniu zwierzaka przepisze odpowiednie preparaty, które pomogą w zwalczeniu pcheł u pupila.

Pierwszym etapem jest pozbycie się insektów z ciała psa przy pomocy środka owadobójczego, który zabija dorosłe pchły. Na rynku dostępne są między innymi szampony przeciwpchelne, spraye, a także proszki owadobójcze. Żaden z dostępnych na rynku środków nie daje stuprocentowej gwarancji usunięcia wszystkich owadów, dlatego należy też skorzystać z preparatu zatrzymującego rozwój owadów i niszczącego jaja pcheł.

Kolejny etap to zlikwidowane larw pcheł znajdujących się w otoczeniu psa. Należy oczyścić całe środowisko psa z larw poprzez:

  • odkurzenie mieszkania,
  • wypranie dywanów i psich legowisk,
  • spryskanie preparatem owadobójczym mebli i tapicerek.

Czynności te należy powtarzać przez trzy miesiące, aby larwy pcheł nie miały szans rozwoju.

Jeśli w Twoim domu przebywają także inne zwierzęta, zabierz je do lekarza weterynarii w celu sprawdzania u niego obecności pcheł.

Jakie choroby mogą wywołać pchły?

Pchły pojawiające się u psa to nie tylko jego dyskomfort, ale też widmo czyhających na zwierzę chorób. Nawet najskuteczniejszy środek na pchły dla psa może nie uchronić go przed zachorowaniem, dlatego zawsze trzeba jak najszybciej tępić te pasożyty. Do najczęściej spotykanych chorób wywoływanych przez pchły należą między innym: alergiczne pchle zapalenie skóry, anemia i tasiemczyca.

APZS - alergiczne pchle zapalenie skóry

Jest to reakcja alergiczna organizmu zwierzęcia na ślinę pchły, która pojawia się podczas ugryzienia psa przez pasożyta. Alergiczne pchle zapalenie skóry najczęściej pojawia się u psów i kotów mających skłonności do problemów dermatologicznych takich jak atopowe zapalenie skóry. Zwierzęta chorujące na APZS ciągle drapią się, liżą oraz gryzą, co wywołuje podrażnienia skóry i może prowadzić do zakażeń.

Anemia

Anemia powodowana inwazją pcheł najbardziej niebezpieczna jest dla szczeniąt oraz psów małych ras. Pchły żywią się krwią zwierząt, a ich duża ilość może doprowadzić do niedokrwistości, a nawet anemii. Powoduje ona apatię, senność oaz silne osłabienie organizmu, które może doprowadzić nawet do śmierci psa.

Tasiemczyca

Tasiemczyca wywoływana jest przez tasiemca, którego mogą przenosić pchły. Choroba ta objawia się pojawieniem świądu w okolicy odbytu psa. Wywołuje osłabienie organizmu, obniżenie odporności i gwałtowny wzrost apetytu połączony z jednoczesnym gwałtownym spadkiem masy ciała zwierzęcia.

Czy pchły mogą przejść na człowieka?

Chociaż zdarza się, że pchły przenoszone przez zwierzęta kąsają ludzi, to nasze ciało nie jest dla nich najlepszym środowiskiem do życia. Brak włosów pokrywających całe ciało sprawia, że nie mają one odpowiednich kryjówek, co więcej pchłom ciężko przyczepić się do skóry człowieka i utrzymać na niej. Ludzkie ciało nie zapewnia pchłom wystarczającej ilości ciepła, aby mogły przetrwać.

Oznacza to, że choć pasożyty przenoszone przez zwierzęta mogą nas ugryźć, to inwazja pcheł nam nie grozi.

Kleszcze u psa

Jeśli Twój psiak zmaga się z tymi pasożytami, pomocna będzie obroża na kleszcze dla psa. Problem może dotyczyć zwłaszcza zwierząt, które często przebywają na zewnątrz. Wypróbuj też środek przeciw kleszczom dla psa.

Jak rozpoznać kleszcza?

Kleszcz pajęczak, którego rozpoznać można po spłaszczonym, trójkątnym ciele z ośmioma długimi nogami i niewielką głową z narządem gębowym. Aparat gębowy kleszcza usytuowany jest na końcu głowy i składa się ze szczypiec.

W pełni napite, żeńskie dorosłe osobniki kleszczy osiągają nawet 3 cm wielkości.

Jakie gatunki kleszczy występują w Europie?

Na świecie żyje ponad 900 gatunków kleszczy, z czego u nas aż 19. W Polsce psy mają do czynienia z trzema gatunkami kleszczy: kleszczem pospolitym, kleszczem łąkowym i kleszczem psim.

Kleszcz pospolity (Ixodes Ricinus) to najczęściej spotykany w Europie gatunek kleszcza. Przenosi boreliozę oraz wirusa kleszczowego zapalenia mózgu, oraz anaplazmozę. Jest aktywny od marca do października. Najczęściej spotkasz go w lasach, parkach i ogrodach.

Kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus) jest to przedstawiciel kleszczy kolorowych. Obecnie spotykany jest na terenie całej Europy, jednak rzadziej niż kleszcz pospolity. Jest nosicielem bakterii Babesia, czyli patogenu powodującego babeszjozę, nazywaną też psią malarią. Ten gatunek najczęściej szuka żywiciela od lutego do maja i od sierpnia do początku zimy. Najczęściej spotkasz go na terenach brzegowych, brzegach rzek, terasach zalewowych, obszarach trawiastych i pokrytych krzewami oraz na wrzosowiskach.

Kleszcz psi (Rhipicephalus sanguineus) jego nazwa odnosi się do faktu, że do jego głównych żywicieli należą psy. Występuje w południowej Europie w miesiącach letnich, a w ciepłych miejscach takich jak domy, czy schronienia dla zwierząt nawet przez cały rok. Jednak ze względu na ocieplenie klimatu kleszcz psi staje się coraz bardziej popularny także w Polsce. Kleszcz psi przenosi bakterie: Babesia, Babesia canis vogeli (patogen odpowiedzialny za babeszjozę psów), Ehrlichia canis (powoduje ehrlichiozę), Anaplasma platys (powoduje wystąpienie cyklicznej trombocytopenii psów) i Hepatozoon canis (powoduje hepatozoonozę).

Jak dochodzi do zarażenia chorobami odkleszczowymi?

Kleszcz w momencie znalezienia odpowiedniego miejsca na psie, nacina jego skórę aparatem gębowym i wbija ssawkę w powstałą ranę. Za jej pomocą wysysa płyn limfatyczny, krew i płyn komórkowy. W trakcie tego procesu pasożyt wprowadza do ciała żywiciela wydzielinę zawierającą różne substancje czynne.

Aby wywołać u psa chorobę, potrzebna jest odpowiednia ilość bakterii, wirusów lub pierwotniaków. Większością chorób kleszcze zarażają po 48 godzinach od wbicia w psią skórę, należy jednak pamiętać, że nigdy nie wiemy, kiedy dokładnie pies złapał kleszcza. Dlatego też regularne przeglądy psiej sierści to podstawa walki z chorobami odkleszczowymi u psów.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Ugryzienie psa przez kleszcza niesie za sobą duże ryzyko pojawienia się zmian w organizmie psa, a w konsekwencji chorób odkleszczowych. Preparat na kleszcze dla psa ochroni Twojego pupila przed bytowaniem tego pasożyta, ale zawsze sprawdzaj dokładnie sierść i skórę, czy na pewno nie ma tam żadnego osobnika.

Do najczęściej występujących u psów chorób o podłożu kleszczowym należą babeszjoza oraz borelioza.

Babeszjoza

Do zarażenia babeszjozą dochodzi najczęściej po 48 godzinach od ugryzienia pupila przez kleszcza, jednak znane są przypadki zarażenia już po upływie 8 godzin, w momencie, kiedy kleszcz żerował wcześniej na innym zwierzęciu. Pierwotniaki wywołujące babeszjozę dostają się do krwinek czerwonych psa i namnażają w nich, w konsekwencji powodując ich rozpad. Powoduje to wystąpienie u psa anemii.

Objawy babeszjozy

Babeszjoza jest chorobą rozwijającą się bardzo szybko, a jej pierwsze objawy mogą pojawić się już 7 dni po ukąszeniu. W początkowym etapie pies staje się apatyczny, zmniejsza się jego apetyt, ma mniej siły oraz pojawia się wysoka gorączka. Do kolejnych objawów należą blade spojówki i błony śluzowe. Pojawia się także osłabienie kończyn i drżenie mięśni. Objawy z każdą godziną nasilają się, a także pojawiają się nowe, dużo poważniejsze, między innymi przyśpieszony oddech, czy niemiarowość pracy serca. Charakterystycznymi objawami babeszjozy są: nawracająca gorączka, rdzawy mocz, zażółcenie skóry i błon śluzowych, a w niektórych przypadkach także wymioty oraz biegunka.

Jeśli u Twojego psa pojawią się objawy babeszjozy, należy jak najszybciej udać się do weterynarza, który wdroży odpowiednie leczenie

Borelioza

W 95% przypadków choroba ma przebieg utajony jednak to czy objawy choroby będą lekkie, czy ciężkie zależy od układu odpornościowego psa. Szczególną podatność na zachorowania na boreliozę wykazują Berneńskie psy pasterskie, co może być podyktowane skłonnościami genetycznymi.

Objawy boreliozy pojawiają się najczęściej po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od kontaktu z kleszczami. Do najczęstszych objawów należą: gorączka, powiększone węzły chłonne oraz kłębuszkowe zapalenie nerek.

Borelioza u psów przyjmuje najczęściej postać ostrego wielostawowego zapalenia, które objawia się niesymetryczną kulawizną, spadkiem apetytu i osłabieniem. Borelioza może przyjmować charakter nawrotowy, czyli po kilku dniach objawów może następować kilka dni przerwy, a następnie znowu kilka dni objawów.

Jeśli Twój czworonożny przyjaciel ma objawy wskazujące na boreliozę, skontaktuj się z weterynarzem, który przeprowadzi niezbędne badania i wdroży leczenie.

Jak samodzielnie poradzić sobie z usunięciem kleszcza?

Chociaż kleszcze odpadają po zakończeniu żerowania, to jego pobyt na psiej skórze może potrwać kilka dni. Im dłużej kleszcz wbity jest w skórę psa, tym większe jest prawdopodobieństwo zarażenia chorobą odkleszczową. Dlatego widząc u psa kleszcza, trzeba jak najszybciej go usunąć.

Przygotuj narzędzie do bezpiecznego usunięcia kleszcza ze skóry psa, jeśli jednak nie posiadasz takiego przyrządu, udaj się z psem do weterynarza. Jeśli nie masz możliwości wizyty u lekarza weterynarii, postaraj się usunąć kleszcza tym, co masz. Pamiętaj, liczy się czas!

Rozchyl sierść psa i przy pomocy narzędzia do usuwania kleszczy wyciągnij ciało pasożyta w całości i za jednym razem. Umieść haczyk narzędzia obok kleszcza, wsuń narzędzie pod kleszcza i umieść pasożyta w klinie haka. Delikatnie ruchem obrotowym odciągnij narzędzie od skóry psa, usuwając przy tym kleszcza.

Miejsce ukąszenia przemyj środkiem antyseptycznym, przeznaczonym dla zwierząt niwelując przy tym ryzyko infekcji.
Usuniętego kleszcza umieść w pojemniku i przechowuj na wypadek pojawienia się u psa objawów choroby odkleszczowej.

Jak chronić psa przed pojawieniem się pcheł i kleszczy?

Obecnie na rynku dostępne jest wiele preparatów pomagających ochronić pupila przed inwazją pcheł oraz kleszczy. Ważne jest, aby wybierając odpowiedni preparat dopasować go do potrzeb pupila.

Preparaty zapobiegające pojawieniu się pcheł i kleszczy u psa znajdziesz w gabinetach weterynaryjnych oraz dobrych sklepach zoologicznych.

Spray odstraszający owady

Przygotowany przez Over Zoo Bites Free Spray to preparat na pchły dla psa, który dzięki posiadanym w składzie olejkom eterycznym odstrasza niebezpieczne dla zwierząt oraz ludzi owady. Zapewnia przy tym Twojemu pupilowi bezpieczeństwo podczas spacerów.

Specjalne obroże odstraszające owady

Obroża dla psa na kleszcze i pchły Bio Protecto Plus od Over Zoo zawiera naturalne olejki eteryczne, których zapach odstrasza owady będące niebezpieczeństwem dla psa. Dodatkowo składniki zawarte w obroży dobrze wpływają na sierść i zapobiegają jej wypadaniu. Obroża dostępna jest w kilku rozmiarach, więc na pewno dopasujesz idealny rozmiar dla swojego psa.

Preparaty typu spot on

Są to preparaty nakładane bezpośrednio na skórę psa w formie kropli. Zawarta w nich substancja czynna rozprzestrzenia się po ciele psa i zapewnia mu ochronę przeciwko pchłom i kleszczom.

Profilaktyka przed pasożytami

Jednym z najczęściej wybieranych elementów profilaktyki jest obroża przeciw kleszczom i pchłom. Jej działanie odstrasza pasożyty, chroniąc Twojego pupila. By mogła działać skutecznie, pamiętaj o regularnej wymianie, zgodnie z zaleceniami producenta.

Jednak nawet najlepsza obroża przeciw pchłom i kleszczom dla psa nie ochroni przed chorobami, jakie mogą wywoływać te pasożyty, kiedy już pojawią się na ciele. Warto stosować profilaktykę, żeby odpowiednio wcześnie móc zareagować i nie doprowadzić do zarażenia.

Codzienna pielęgnacja psa to okazja do sprawdzenia, czy Twój pupil nie ma na sobie żadnych pasożytów. Warto wykonywać regularne sprawdzanie na obecność kleszczy lub pcheł.

Do kąpieli stosuj szampony dla psów, które oczyszczą skórę psiaka i pozwolą lepiej ją sprawdzić. Używaj też szczotki dla psów, które ułatwiają rozczesywanie splątanej sierści i umożliwiają zobaczenie skóry, na której bytują kleszcze i pchły.

Stosuj preparat na pchły i kleszcze od marki OVER Zoo. Działa on profilaktycznie, odstraszając pasożyty, a także komary czy meszki. Znajdziesz też u nas środek na pchły dla szczeniaka. Pamiętaj jednak, że nawet najlepszy preparat uwalniający od pcheł, wyprodukowany dla psów, nie zastąpi profilaktyki.

Zobacz też inne przydatne rzeczy dla psa oferowane przez sklep zoologiczny OVER Zoo!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl