Porady
Promocje
Szampon dla psów krótkowłosych 280 ml
Szampon dla psów krótkowłosych 280 ml

9,67 zł

Cena regularna: 17,59 zł

Najniższa cena: 9,67 zł
szt.
Zabawka dla zwierząt - Stegozaur 21,6cm
Zabawka dla zwierząt - Stegozaur 21,6cm

18,33 zł

Cena regularna: 33,33 zł

Najniższa cena: 18,33 zł
szt.
Zabawka dla zwierząt - Koń 21,6cm
Zabawka dla zwierząt - Koń 21,6cm

20,29 zł

Cena regularna: 36,90 zł

Najniższa cena: 20,29 zł
szt.
Perfumy dla psów o zapachu banana 100 ml
Perfumy dla psów o zapachu banana 100 ml

21,45 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 21,45 zł
szt.
Odżywka dla psów i kotów Dogs Premium ułatwiająca rozczesywanie 250 ml
Odżywka dla psów i kotów Dogs Premium ułatwiająca rozczesywanie 250 ml

21,24 zł

Cena regularna: 38,62 zł

Najniższa cena: 23,17 zł
szt.
Clean Drop 40 ml - usuwa ślady łez
Clean Drop 40 ml - usuwa ślady łez

14,00 zł

Cena regularna: 25,46 zł

Najniższa cena: 17,82 zł
szt.
Szampon Dogs Premium dla psów o przesuszonej sierści 250 ml
Szampon Dogs Premium dla psów o przesuszonej sierści 250 ml

21,24 zł

Cena regularna: 38,62 zł

Najniższa cena: 38,62 zł
szt.
Szampon Dogs Premium dla psów krótkowłosych5 l
Szampon Dogs Premium dla psów krótkowłosych5 l

140,92 zł

Cena regularna: 256,21 zł

Najniższa cena: 256,21 zł
szt.
Szampon Dogs Premium dla psów o ciemnej i czarnej sierści 5 l
Szampon Dogs Premium dla psów o ciemnej i czarnej sierści 5 l

140,92 zł

Cena regularna: 256,21 zł

Najniższa cena: 256,21 zł
szt.
Szampon Dogs Premium dla psów  o czarnej i ciemnej sierści 250 ml
Szampon Dogs Premium dla psów o czarnej i ciemnej sierści 250 ml

21,24 zł

Cena regularna: 38,62 zł

Najniższa cena: 38,62 zł
szt.
Odżywka Dogs Premium dla psów długowłosych 250 ml
Odżywka Dogs Premium dla psów długowłosych 250 ml

21,24 zł

Cena regularna: 38,62 zł

Najniższa cena: 38,62 zł
szt.

Obcinanie pazurów u kota

Obcinanie pazurów kotu budzi wątpliwości wielu opiekunów. Jako drapieżnik kot potrzebuje ich do chwytania zdobyczy, a także obrony przed innymi zwierzętami czy ucieczki na drzewo. Jednak jeśli Twój pupil jest niewychodzący, ma zapewnione pożywienie i opiekę, może mieć problem z prawidłowym ścieraniem ostrych pazurków. Z pomocą przychodzi tu drapak, ale korzystanie z niego nie zawsze daje zadowalające rezultaty. Wtedy, aby uniknąć nadmiernego drapania mebli, warto rozważyć obcinanie pazurów u kota. Podpowiadamy jak się do tego przygotować i jak prawidłowo je wykonywać. 

Obcinanie pazurów u kota

W jaki sposób bezpiecznie obciąć kotu pazury?

Obcinanie kocich pazurów nie jest proste, zwłaszcza jeśli zwierzę nie jest do tego przyzwyczajone. Jeżeli masz kota od małego i planujesz takie zabiegi w przyszłości, od razu przyzwyczajaj do nich kociaka. Oszczędzisz sobie i pupilowi wielu nerwów! Jak zatem obciąć kotu pazury? Zacznij od solidnych przygotowań. 

Kup odpowiednie nożyczki

Nożyczki do paznokci używane przez ludzi zupełnie nie nadają się do obcinania pazurków u kota, które są dużo twardsze niż ludzkie i mają inny kształt. Obcinanie kotu pazurów przy użyciu zwykłych nożyczek mogłoby doprowadzić do ich zmiażdżenia, a nie obcięcia. Specjalne obcinarki mają zaokrąglone brzegi i wyprofilowane ostrza, dzięki którym możliwe jest cięcie pod odpowiednim kątem. Można je dostać w każdym sklepie zoologicznym lub u weterynarza. 

Przygotuj kota do obcinania pazurów

Jeśli Twój czworonożny przyjaciel Ci ufa i sam pozwala na różne zabiegi pielęgnacyjne, to masz szczęście! Koty zazwyczaj nie lubią być przytrzymywane i dotykane za łapki, dlatego najpierw trzeba je do tego przyzwyczaić. Zacznij od głaskania łapek, jeśli nie spotka się to ze sprzeciwem, delikatnie naciskaj opuszki, aby wysunąć pazurki. Takie czynności trzeba wykonywać spokojnie i powoli, aby kot się do nich przyzwyczaił. Dla wzmocnienia pozytywnego przekazu możesz podawać mu wtedy ulubiony smakołyk.

Warto też zapoznać go z samą obcinarką. Niech ją obwącha, oznaczy swoim zapachem, pobawi się nią, żeby stała się znajomym przedmiotem. Gdy kotek nie będzie reagował nerwowo na dotykanie łap i wysuwanie pazurów, możesz spróbować je obciąć. Taki proces przygotowawczy może potrwać od kilku dni do nawet kilku tygodni, zależnie od charakteru zwierzaka.

 

Obcinanie pazurów kotu — prawidłowe wykonanie

Jak obciąć kotu pazury bez szwanku dla niego i obcinającego? Sam zabieg powinien się odbywać, gdy zwierzę jest spokojne np. po długiej zabawie lub senne. Możesz również spróbować wykonać go podczas snu Twojego ulubieńca. Przycinanie pazurów u kota należy wykonać szybko i pewnie, co oczywiście może Ci się nie udać od razu. Dlatego przy pierwszych podcinaniach skup się tylko na samych koniuszkach pazurków, aby nabyć wprawy.

Podczas obcinania kocich pazurów trzeba uważać, aby nie przeciąć rdzenia, który jest ich tkanką żywą. Dobrze widać ją przy jasnych pazurkach jako czerwono-czarną prześwitująca linię. Jej naruszeniem spowodujesz ból i krwawienie u swojego przyjaciela, a cały proces przygotowawczy pójdzie na marne.

Posadź sobie kota na kolanach i chwyć od tyłu, naciskając grzbiet brzuchem. Nie będzie się mógł wtedy cofnąć, co ułatwi Ci sam zabieg. Następnie delikatnie ujmuj łapki i poprzez naciskanie opuszek, wysuwaj kolejne pazurki i odcinaj ich zrogowaciałe części. Pamiętaj, aby po każdym obcinaniu zakończonym sukcesem, nagradzać kotka ulubionym smakołykiem. 

Jeśli masz problem z samodzielnym obcinaniem pazurów u kota, poproś o pomoc osobę, którą zna i lubi. Może ona odwracać kocią uwagę podczas zabiegu lub przytrzymywać pupila. Pamiętaj jednak, że wszelkie zmuszanie zwierzęcia do zabiegu jest niewskazane. Może wywołać u niego traumę, a już na pewno nie będzie kojarzyć obcinana z przyjemnością. Dlatego, gdy Twój kot stanowczo nie chce współpracować, po prostu udaj się z nim do weterynarza, który szybko i sprawnie skróci mu pazury. 

 

Kiedy należy obcinać kotu pazury? 

Nie ma jednoznacznych wytycznych jak często obcinać kotu pazury. Zależy to od indywidualnego tempa ich przyrastania, które musisz zaobserwować u swojego mruczka. W niektórych przypadkach wystarczy czynność tę wykonywać co 3 - 4 tygodnie. 

Jednak zdarzają się też sytuacje, gdy obcinanie pazurów kotu jest koniecznością ze względu na ich stan. Dzieje się tak, kiedy:

  • są w bardzo złym stanie, np. przerośnięte lub spękane, 
  • podczas poruszania się zahaczają o powierzchnię, przez co kot nie może aktywnie spędzać czasu,
  • powodują problemy z poruszaniem się.

We wszystkich tych przypadkach konieczna jest konsultacja weterynaryjna, bo mogą to być objawy chorobowe. 

Sprawdzaj regularnie kondycję pazurów swojego podopiecznego, zwłaszcza tych bocznych na przednich łapkach, bo nie dotykają one podłoża. Gdy urosną za długie, mogą wbijać się w opuszki, powodując u niego ból. Wraz z wiekiem pazury mogą stawać się grubsze, a część kotów traci nawet zdolność ich chowania. Jeśli masz kota seniora poświecenie uwagi jego łapkom, jest więc szczególnie ważne. 

Podsumowanie

Obcinanie pazurów u kota jest wskazane, gdy nie może sam ich zetrzeć. Problem ten może rozwiązać specjalny drapak. Jeśli jednak zwierzak nie polubi go, a zamiast tego będzie chciał piłować swoje pazurki przy pomocy mebli, pomoże ich przycinanie. Do przeprowadzania tego zabiegu najlepiej przygotowywać swojego pupila już od kociaka, aby nie bał się go w przyszłości. Do jego wykonywania należy używać specjalnych cążek. 

Kontroluj na bieżąco stan pazurów swojego ulubieńca. W trosce o jego zdrowie wesprze Cię sklep OVER Zoo oferujący m.in.: krople do oczu dla kota, kocimiętkę w sprayu i wiele innych akcesoriów dla kota

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl