Jak kąpać psa? Poradnik krok po kroku
Przede wszystkim kąpiel musi być zaplanowana wieczorem lub po długim spacerze, aby pupil nie wychodził już na zewnątrz przez co najmniej 3 - 4 godziny. Dobrze jest zachęcić psa do wejścia do wanny czy brodzika, np. smarując jego brzeg ulubionym smakołykiem. Te zabiegi kosmetyczne powinny się mu przyjemnie kojarzyć. Na dnie warto położyć ręcznik lub matę antypoślizgową, aby nie ślizgał się na mokrej powierzchni.
Do kąpieli trzeba stosować specjalne środki do pielęgnacji psów. Ich ludzkie odpowiedniki mają inne pH i mogłyby zaszkodzić Twojemu ulubieńcowi. Odpowiednie szampony i odżywki dla psów znajdziesz na stronie naszego sklepu internetowego over-zoo.pl. Trzeba je przygotować i rozcieńczyć zgodnie z opisem na etykiecie.
Gdy pies jest już w wannie, zacznij namaczać jego sierść wodą w temperaturze około 37-39°C, od tylu do przodu. Bardzo ostrożnie zmocz mu łeb, uważając, aby nie zalać oczu, uszu ani nosa. Następnie nałóż i rozprowadź szampon po wszystkich częściach ciała pupila, szczególną uwagę poświęcając tym najbardziej narażonym na zabrudzenie. Jeden raz zwykle nie wystarczy do usunięcia brudu i kurzu, więc po spłukaniu szamponu, czynność tę trzeba powtórzyć.
Do pierwszego mycia można użyć uniwersalnego środka, a do drugiego szamponu przeznaczonego do koloru sierści, jej rodzaju czy do rasy psa. Podczas rozprowadzania trzeba uważać, by nadmiernie nie mierzwić sierści, bo mogą powstać trudne do rozczesania kołtuny. Należy przesuwać dłonią tylko zgodnie z kierunkiem jej wzrostu.
Szampon musi być bardzo dokładnie spłukany, aby nie podrażnił skóry Twojego pupila i nie wywołał swędzenia czy łupieżu. Po umyciu warto zastosować jeszcze specjalną odżywkę do sierści psów, która nada jej połysk, nawilży i ułatwi rozczesywanie. Oczywiście ona także musi być dokładnie spłukana!
Na zakończenie najlepiej pozwolić psu się otrzepać, a potem można go okryć ręcznikiem, w który odciśnie się nadmiar wody. Po wysuszeniu sierść należy dokładnie wyczesać, używając odpowiedniej szczotki dla psów.
Jak często kąpać psa?
To jak często można kąpać psa, zależy między innymi od jego wieku. Szczenięta w ogóle nie potrzebują kąpieli przez pierwszych 10 do 12 tygodni życia, gdy o ich czystość dba mama. Po tym, jak trafią do nowych właścicieli, wskazane jest dać im nieco czasu na adaptację i nie stresować dodatkowo myciem. Odwlekanie pierwszej kąpieli jest także wskazane, by maluchy nabyły naturalnej odporności. Pierwsze mycie, jeśli jest konieczne, można wykonać szczeniakowi, który przeszedł już wszystkie szczepienia i ukończył co najmniej trzy miesiące.
U dorosłych osobników częstotliwość mycia zależy od ich aktywności, zwyczajów oraz rodzaju sierści. Psy uwielbiające aktywność z pewnością będą wymagały częstszych kąpieli niż spokojne kanapowce wychodzące na krótkie spacery. Ogólnie przyjmuje się, że dorosłego czworonoga można kąpać co 3 do 6 miesięcy, chyba że należą do rasy, która wymaga częstszych zabiegów ze względu na specyficzną strukturę sierści.
Czasami wystarczy zwykłe wyczesanie czy obmycie wodą, jeśli pupil jest posiadaczem krótkiej sierści. Po zabawie w rzece, stawie czy morzu dla usunięcia zanieczyszczeń także wystarczy dokładne spłukanie wodą.
Jak kąpać szczeniaka?
Wiadomo już, jak często można kąpać szczeniaka, a jak powinna wyglądać sama kąpiel? Pierwszy kontakt z wodą jest bardzo ważny, bo może zależeć od niego cały jego późniejszy stosunek do zabiegów pielęgnacyjnych. Pierwsze mycie musi przebiegać spokojnie, nie wolno maluszka zmuszać i moczyć na siłę. Jeśli strach będzie zbyt duży, warto odpuścić i spróbować ponownie za kilka dni. Dobrą metodą jest też zachęcanie smakołykami, aby wywołać u pieska pozytywne skojarzenie.
Zasada samej kąpieli jest taka sama jak u psów dorosłych, ale używać trzeba wyłącznie delikatnych szamponów dla szczeniąt, aby nie podrażniać delikatnych i wrażliwych — skóry i sierści.
Jak dbać o sierść psa bez kąpieli?
Jeśli Twój pies boi się kąpieli lub jego wiek czy stan zdrowia na nią nie pozwala, można użyć suchego szamponu, lub wykorzystać nawilżane chusteczki dla psów. W pierwszym wypadku spryskuje się sierść, odgarniając jej warstwy, a po odczekaniu określonego na etykiecie czasu (zwykle kilkanaście minut) dokładnie wyczesuje zwierzaka.
OVER Zoo Wet Wipes doskonale usuwają zanieczyszczenia oraz wypadającą sierść. Można je też stosować do czyszczenia łap i uszu, a dzięki zawartym w nich lanolinie i alantoinie nawilżają skórę i sierść oraz łagodzą podrażnienia. Dodatkowo neutralizują nieprzyjemny zapach.
Podsumowanie
Wiesz już, jak powinna wyglądać kąpiel Twojego pupila. To jak często myć psa zależy od jego indywidualnych cech osobniczych oraz wieku. Bardzo ważne jest, aby zawsze używać do tego celu specjalnych środków pielęgnacyjnych dla zwierząt. Jeśli mimo to pojawią się podrażnienia skóry lub inne niepokojące objawy należy zawsze udać się z pupilem do weterynarza. Dobierze on właściwe szampony oraz wykluczy inne ewentualne przyczyny tego stanu.