Porady
Promocje
Szampon dla psów krótkowłosych 280 ml
Szampon dla psów krótkowłosych 280 ml

10,55 zł

Cena regularna: 17,59 zł

Najniższa cena: 9,67 zł
szt.
Perfumy dla psów o zapachu róży 100 ml
Perfumy dla psów o zapachu róży 100 ml

23,40 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 39,00 zł
szt.
Perfumy dla psów o zapachu banana 100 ml
Perfumy dla psów o zapachu banana 100 ml

23,40 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 21,45 zł
szt.
Szampon Dogs Premium dla psów o przesuszonej sierści 250 ml
Szampon Dogs Premium dla psów o przesuszonej sierści 250 ml

23,17 zł

Cena regularna: 38,62 zł

Najniższa cena: 21,24 zł
szt.
Szampon Dogs Premium dla psów o ciemnej i czarnej sierści 5 l
Szampon Dogs Premium dla psów o ciemnej i czarnej sierści 5 l

153,73 zł

Cena regularna: 256,21 zł

Najniższa cena: 140,92 zł
Szampon Dogs Premium dla psów  o czarnej i ciemnej sierści 250 ml
Szampon Dogs Premium dla psów o czarnej i ciemnej sierści 250 ml

23,17 zł

Cena regularna: 38,62 zł

Najniższa cena: 21,24 zł
szt.

Jak i czym nagradzać psa podczas treningu

Jak nagradzać psa, by wzmocnić i utrwalić jego pozytywne zachowanie lub nauczyć go różnych sztuczek? Najczęściej jako nagrodę wybierany jest smakołyk, jednak to tylko jeden ze sposobów na pobudzenie motywacji u Twojego czworonożnego przyjaciela. Jest on oczywiście bardzo skuteczny pod warunkiem, że będzie odpowiednio dobrany i podawany. W artykule podpowiemy czym nagradzać psa, kiedy i w jaki sposób to robić

Jak nagradzać psa?

Jak nagradzać psa? Podstawowe sposoby

Trening behawioralny, czyli nagradzanie psa to dość złożona kwestia. Wykorzystywanie podczas niego ulubionego jedzenia pupila jest powszechnie stosowaną praktyką. Specjalne przysmaki treningowe dla psa są oferowane w wielu sklepach zoologicznych. Jednak samo oferowanie przekąsek nie wystarczy, by Twój czworonóg zrozumiał, że są one formą gratyfikacji za jego zachowanie. Nagrody dla psa należy:

  • podawać w odpowiednim odstępie czasowym od wykonanego polecenia,
  • wybierać takie, które na niego działają,
  • podawać z odpowiednią częstotliwością.

Nie dla każdego zwierzaka przysmaki treningowe będą odpowiednią zachętą. Może to wynikać z jego charakteru, a także z konkretnej sytuacji, np. jest świeżo po posiłku. Czasami są więc one tylko uzupełnieniem innych metod nagradzania. Jak skutecznie nagradzać psa?

Nagroda słowna

To jedna z tzw. nagród socjalnych, które możesz zastosować. Pies jest zwierzęciem społecznym, które z reguły bardzo ceni sobie kontakt ze swoim opiekunem i lubi być chwalone. Nagroda wyrażona głosem z pewnością sprawi mu radość i da dobre samopoczucie. Musisz jednak pamiętać o podstawowej zasadzie — ton głosu ma być radosny i szczery. Twój pupil może nie zrozumieć słów, ale bardzo dokładnie odczyta intencję. Niski, miły głos to coś, co psy lubią najbardziej. Jeśli więc nie masz nastroju lub nie czujesz się na siłach, by wypowiedzieć pochwały we właściwy sposób, wybierz inny rodzaj nagrody dla psa.

Nagroda wyrażona przez dotyk

Głaskanie psa to kolejna forma wyrażania aprobaty po wykonanym zadaniu. Trzeba tu jednak brać pod uwagę, czy Twój psiak lubi ten sposób kontaktu, a jeśli tak to w jaki sposób wyrażany. Niektóre rasy oraz indywidualne osobniki nie przepadają za nadmiernym przytulaniem czy mizianiem, wtedy łatwo z potencjalnej nagrody zrobić karę dla psa. Wielu właścicieli ma także odruch klepania go po głowie, tarmoszenia lub całowania. Warto upewnić się, że Twój podopieczny to lubi. Większość czworonogów nie lubi dotykania łap i ogona oraz klepania, za to drapanie pod brodą i po grzbiecie sprawia im prawdziwą przyjemność. Ważne, by wybrać formę dotyku dostosowaną do upodobań Twojego pupila.

Nagroda w postaci zabawy

Dobrą formą nagradzania psa, skuteczną szczególnie po treningu komend statycznych, np. waruj, leż czy siedź, jest ulubiona zabawa. Pozwoli ona wyrwać się mu z wymuszonej nieruchomej pozycji, co już samo w sobie sprawi mu radość. Może to być wszystko, od obrotów w miejscu, przez aportowanie patyków, aż po użycie ulubionej zabawki dla psa, w zależności od tego, co preferuje Twój ulubieniec. Tutaj podobnie jak we wszystkich przypadkach ważny jest odpowiedni dobór aktywności i akcesoriów. Zabawkę możesz mu rzucić do aportu albo pouciekać z nią przez chwilę, trzymając na wysokości jego pyska, tak aby mógł ją złapać i cieszyć się jak trofeum. 

Smaczki treningowe dla psa

Jedzenie będzie dla psa motywacją i nagrodą pod warunkiem, że przed treningiem nie będzie zbyt najedzony, a najlepiej lekko głodny. Niektórzy psi trenerzy zalecają nawet, by w okresie szkoleniowym całą dzienną porcję jedzenia podawać psu podczas treningu, a nie w miskach. Dzięki temu psiak szybciej się uczy, a jedzenie jest prawdziwą nagrodą. Oczywiście nie jest to jedyna zalecana metoda.

Jeśli chcesz stosować przysmaki do nagradzania dla psa, pamiętaj, żeby były one odpowiednio małe. Zależy ci bowiem na wykonaniu odpowiedniej liczby powtórzeń danego ćwiczenia, a nie na tym by Twój pupil się najadł. Samo podawanie smaczków treningowych dla psa także powinno mieć atrakcyjną dla niego formę. Możesz je podrzucać, by łapał je w locie, rzucać jak do aportu lub podawać w zamkniętej dłoni otwierając ją później. Zwiększy to jego zainteresowanie treningiem i chętniej będzie wykonywał polecenia. Najważniejsze przy tej metodzie jest to, by Twój przyjaciel nie był niejadkiem lub nie był przejedzony przed treningiem. W takich przypadkach podawanie przysmaków nie będzie dla niego nagrodą a karą.

Jakie przysmaki wybrać?

Zdrowa karma dla psa jest bardzo ważna dla jego prawidłowego rozwoju i utrzymania w dobrej kondycji. Przysmaki treningowe dla szczeniaka czy dorosłego psa również powinny mieć naturalne składniki oraz zawierać niezbędne dla ich zdrowia elementy, np. przysmaki dla psów marki OVER Zoo. Jednak równie ważne jest, aby Twój pupil je lubił, dlatego przed przystąpieniem do treningu możesz zrobić test talerzyków. Wysyp kilka rodzajów przysmaków i zobacz, które z nich wybierze. Czynność tę musisz powtarzać co jakiś czas, bo dany smaczek może mu się znudzić. Poza tym urozmaicenie i zmiany smaków jedzeniowej nagrody mogą przyczynić się do lepszych efektów szkolenia.

Pamiętaj, żeby stosować je wyłącznie podczas tresury! Jeśli przysmaki będą stale dostępne, nie spełnią swojej nagradzającej funkcji. 

Kiedy podawać przysmaki treningowe dla psa? 

W początkowym etapie treningu nagradzaj psa smakołykiem za każdym razem, gdy wykona komendę. W miarę upływu czasu wprowadź zmianę polegającą na nagradzaniu prawidłowego wykonania co któregoś polecenia. Inaczej Twój pupil może przestać w ogóle współpracować, bez łapówki w postaci jedzenia. 

Smakołyki przygotuj sobie wcześniej i schowaj je do saszetki lub kieszeni, z której szybko i niepostrzeżenie je wyciągniesz. Nie pokazuj ich czworonogowi, zanim nie rozpoczniecie treningu i nie wykona odpowiedniej liczby ćwiczeń. 

W nagradzaniu psa jedzeniem bardzo ważny jest czas podania smaczka. Nagroda musi być podana jak najszybciej po wykonaniu zadania, aby pies skojarzył, dlaczego ją dostał. Inaczej nie będzie wiązał jej z tym konkretnym zachowaniem i Twój wysiłek treningowy pójdzie na marne.

Podsumowanie

Wiesz już, jak nagradzać swojego psa? Kluczem do zainteresowania go szkoleniem i do osiągnięcia dobrych rezultatów jest wybranie właściwej metody. Mogą to być jego ulubione smakołyki, pochwała, głaskanie czy po prostu wspólna zabawa. Ważne jest, aby wybrana metoda była dla niego atrakcyjna. Nie bój się też łączyć kilku sposobów nagradzania, np. pochwały ze smaczkami. Wprowadzisz w ten sposób element niespodzianki i utrzymasz wysoką motywację Twojego pupila.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl