Marka OVER Zoo zadba również o higienę jamy ustnej Twojego pupila. Wśród kosmetyków znajduje się między innymi pasta do zębów dla psa czy preparat do usuwania kamienia nazębnego u psa.
Higiena jamy ustnej psa to bardzo ważny, jednak często lekceważony przez właścicieli, element pielęgnacji. Wielu opiekunów nie zdaje sobie sprawy, jak duży wpływ na zdrowie ich pupili ma odpowiednie dbanie o psie zęby.
Animal Dent 50 ml - preparat do pielęgnacji zębów psów i kotów
Spray do higieny jamy ustnej. Kwasek cytrynowy i chlorheksydyna zapobiegają powstaniu płytki nazębnej i kamienia oraz przeciwdziałają stanom zapalnym w jamie ustnej.
Dostępność: dostępny
Enzymatyczna pasta do zębów dla psów i kotów 100g
Innowacyjna pasta do zębów dla psów i kotów. Zawarte w paście enzymy skutecznie rozkładają pozostające na zębach substancje organiczne, zapobiegając powstaniu kamienia nazębnego.
Dostępność: dostępny
Enzymatyczna pasta do zębów dla psów i kotów 70g
Innowacyjna pasta do zębów dla psów i kotów. Zawarte w paście enzymy skutecznie rozkładają pozostające na zębach substancje organiczne, zapobiegając powstaniu kamienia nazębnego.
Dostępność: brak towaru
Wyprawka dla szczeniąt
Zestaw zawiera produkty: pasta enzymatyczna 70 g, szampon dla szczeniąt 125 ml, Dog Urine Eliminator 125 ml
Dostępność: dostępny
Higiena jamy ustnej psa. Jak dbać o zdrowie zębów i dziąseł pupila?
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej psa prowadzić może do wielu poważnych chorób, utraty zębów, a w najgorszym wypadku nawet śmierci. Właśnie dlatego nie warto zapominać o codziennej higienie jamy ustnej psa
Jak dbać o higienę jamy ustnej psa?
Dbanie o higienę jamy ustnej pupila wcale nie musi być trudne. Obecnie na rynku dostępne jest wiele suplementów diety, gryzaków oraz preparatów, które pomogą Ci dobrze zadbać o jamę ustną i zęby psa. Regularne mycie zębów u psa to podstawa dbania o higienę pupila.
Szczotkowanie zębów
U psów, tak jak i u ludzi podstawowym zabiegiem pozwalającym utrzymać zdrowe zęby i dziąsła jest szczotkowanie ich. Zęby pupila powinieneś szczotkować 2-3 razy w tygodniu przy użyciu specjalnie przeznaczonej do tego pasty o smaku mięsa oraz szczoteczki zakładanej na palec lub gazika. Wystarczy, że przez minimum pół minuty okrężnymi ruchami będziesz szczotkować zęby Twojego psa, a pozbędziesz się płytki nazębnej i zadbasz o zdrowie jamy ustnej pupila.
Jak myć zęby psu, żeby nie stał się nerwowy? Wystarczy nie wykonywać gwałtownych ruchów i podejść do wykonywanych czynności ze spokojem. Nie każdy pupil lubi szczotkowanie zębów. Dla psa może być to stresujące. Dostępna jest również pasta do zębów dla psa, którą nałożysz bez szczotkowania. To rozwiązanie sprawia, że pielęgnacja zębów psa staje się łatwiejsza. W łatwy i niewymagający szczotkowania sposób pomoże Ci zadbać o higienę psich zębów i dziąseł.
Po skończonym zabiegu wykorzystaj przysmaki dla psa, żeby nagrodzić pupila. Dzięki temu, mycie zębów będzie dobrze mu się kojarzyło.
Co stosować na zęby dla psa? Odpowiednim preparatem będzie oczywiście pasta do zębów dla psa. W ofercie naszego sklepu znajdziesz też preparat do wody, który odświeży oddech Twojego pupila i zadba o zęby u psa. Ważne są również inne elementy, które sprawią, że higiena jamy ustnej psa przestanie być problemem.
Odpowiednia dieta
Postaw na zbilansowaną dietę, która zapewni Twojemu pupilowi niezbędne mikroelementy i składniki wzmacniające zęby i kości. Dieta psa powinna zawierać suchą karmę, która podczas gryzienia ściera kamień nazębny i oczyszcza zęby z resztek jedzenia. Pamiętaj, że mokre jedzenie sprzyja odkładaniu się kamienia, więc podawanie psu jedynie mokrego pokarmu jest pierwszym krokiem do zwiększenia jego problemów z kamieniem nazębnym.
Suplementy diety
Dietę pupila warto także wzbogacić o przysmaki funkcjonalne, które posiadają w swoim składzie składniki odpowiedzialne za utrzymanie zębów i dziąseł pupila w dobrej kondycji. Dostępne w naszym sklepie przysmaki funkcjonalne — Higiena jamy ustnej przysmaki pomogą w pielęgnacji zębów i dziąseł Twojego psa. Zawarte w przysmakach składniki funkcjonalne takie jak heksametafosforan sodu i ekstrakt z zielonej herbaty wspierają utrzymanie zębów w dobrej kondycji, a węgiel aktywny i mięta pieprzowa odpowiadają za utrzymanie białych zębów i zapewniają świeży oddech u psa
Specjalistyczne preparaty
Obecnie rynek oferuje wiele specjalistycznych preparatów pozwalających na zapewnienie higieny jamy ustnej na co dzień.
Spray Animal Dent oferowany w naszym sklepie dzięki zawartości kwasku cytrynowego i chlorheksydyny działa antybakteryjnie, zapobiega osadzaniu płytki nazębnej i przeciwdziała stanom zapalnym w jamie ustnej. Dodatkowo zawarte w preparacie mięta pieprzowa i eukaliptus ograniczają nieprzyjemny zapach z pyska. Psikając produktem na zęby pupila po każdym posiłku, pomożesz mu utrzymać higienę jamy ustnej na odpowiednim poziomie i zapewnić codzienną ochronę zębów.
Zabawki i gryzaki
Naturalne gryzaki takie jak poroże jelenia, rogi wołowe, suszone ucho, czy nawet surowa marchewka świetnie nadają się jako gryzaki. Gryzienie doskonale wpływa na kondycję zębów i dziąseł, redukuje powstawanie kamienia nazębnego, a także wspomaga trawienie. Nie zapominaj jednak, że naturalne gryzaki są dodatkowymi kaloriami, które należy wliczyć do codziennej dawki pokarmowej, którą serwujesz swojemu psu.
W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele zabawek dla psów, które poza swoją podstawową funkcją, czyszczą zęby psa i kota oraz masują dziąsła.
Wizyta u lekarza weterynarii
Regularna kontrolna weterynaryjna stanu uzębienia pupila jest bardzo ważnym aspektem. To właśnie lekarz weterynarii jest w stanie najszybciej zauważyć zmiany pojawiające się w jamie ustnej psa. Ważne są regularne wizyty kontrole uzębienia pupila. Powinna odbywać się co najmniej raz w roku.
Jeśli weterynarz zauważy u zwierzęcia nadmiar kamienia nazębnego, może zaproponować zabieg sanacji, czyli czyszczenia zębów pod narkozą. W przypadku rozwijającej się choroby wprowadzi odpowiednie leczenie.
Jak przekonać psa do mycia zębów?
Przyzwyczajanie psa do zabiegu mycia zębów najlepiej zacznij już od pierwszych tygodni życia szczeniaka lub zaraz po pojawieniu się psa u Ciebie w domu. Nauka ta jest niezwykle ważna, więc najlepiej rozłóż ją na kilka etapów. Mycie zębów u psa nie powinno być stresujące ani dla Ciebie, ani dla pupila.
W pierwszym etapie powinieneś przyzwyczaić zwierzę do otwierania pyska i dotykania zębów. Unieś delikatnie fafle, czyli górne wargi psa. Uważaj, żeby zbyt natarczywymi ruchami nie zniechęcić zwierzęcia. Ćwiczenie przeprowadzaj przez kilka dni, nagradzając przy tym pupila przysmakami oraz chwaląc go.
Następnie zacznij nakładać pastę na zęby i dziąsła pupila, delikatnie masując. Jeśli pies nie jest jeszcze gotowy na tę czynność i słabo ją znosi, możesz zamiast pasty, użyć pasztetu dla psa, który zachęci go smakiem. Pozwoli to zbudować pozytywne skojarzenia z myciem zębów u psa.
Jeśli Twój pupil dobrze znosi masowanie zębów i dziąseł możesz przejść do kolejnego etapu i zacząć używać do tej czynności gazika, a następnie specjalistycznej szczoteczki. Zęby myj delikatnie, kolistymi ruchami. Z każdym zabiegiem wydłużaj czas jego trwania, zaczynając od kilku sekund, a kończąc na pełnym umyciu trwającym minimum pół minuty.
Nie zapomnij nagradzać pupila po każdym zabiegu pielęgnacyjnym, dzięki temu mycie zębów może stać się dla Twojego pupila przyjemną czynnością.
Jak wybrać pastę i szczoteczkę dla psa?
Wybór odpowiedniej pasty i szczoteczki dla pupila to jeden z ważniejszych elementów dbania o higienę jamy ustnej psa. Każdy sklep zoologiczny posiada ogromny wybór przyrządów niezbędnych do dbania o zęby pupila.
Pasta, którą wybierzesz, powinna przede wszystkim łączyć w sobie oczyszczanie enzymatyczne i mechaniczne, dzięki czemu możesz mieć pewność, że zęby Twojego psa zostaną oczyszczone z większości osadu. Pasta powinna także niwelować nieprzyjemny zapach z psiego pyska. Podczas wyboru pasty zwróć także uwagę na jej smak, to właśnie on zachęca psa do regularnego dbania o uzębienie.
Na rynku dostępne jest kilka modeli szczoteczek dla psów. Zaczynając od nakładanych na palec wacików, a kończąc na szczoteczkach łudząco podobnych do tych dla ludzi. Ważne jest, aby szczoteczka, którą wybierzesz, była dopasowana do wielkości jamy ustnej psa, odpowiadała jego preferencjom i była wygodna w użytkowaniu. Gazik lub szczoteczka zakładana na palec polecane są dla małych i średnich ras, natomiast dla dużych polecane są pełnowymiarowe szczoteczki oraz te posiadające kilka główek.
Jaki wpływ na psie zdrowie ma kamień nazębny?
Resztki pokarmu przyjmowanego przez psa oraz bakterie gromadzące się w jamie ustnej czworonoga tworzą na zębach osad nazywany płytką nazębną. Codzienna higiena jamy ustnej u psa pozwala pozbyć się osadu, a co za tym idzie nie dopuścić do pojawienia się brzydkiego zapachu z pyska psa. Płytka bakteryjna z czasem ulega mineralizacji, staje się twardsza i zamienia w kamień nazębny, którego zdecydowanie trudniej pozbyć się z zębów zwierzaka.
Kamień nazębny nie tylko wpływa na wygląd psich zębów, ale przede wszystkim prowadzi do chorób zębów, a także może doprowadzić do wystąpienia choroby przyzębia (tkanek otaczających zęba i mających za zadanie utrzymać go w zębodole).
Najczęstsze objawy chorób związanych z jamą ustną psa:
- nieprzyjemny zapach z jamy ustnej,
- krwawienie z jamy ustnej,
- ruszające się zęby,
- obrzęk dziąseł,
- kamień nazębny,
- ropa w okolicach pyska, nosa oraz oczu,
- spadek apetytu,
- wokalizacja.
Przyczyny powstawania kamienia nazębnego u psa
Duży wpływ na ilość kamienia nazębnego odkładającego się na szkliwie pupila mają guzki, bruzdy oraz krzywy zgryz, które mają negatywny wpływ na samooczyszczenie się powierzchni zębów psa. Co więcej, psy małych i średnich ras, a także psy w starszym wieku mają większe predyspozycje do nawarstwiania się kamienia. W naszej ofercie znajduje się pasta do zębów dla psa usuwająca kamień, którą możesz stosować, by rozwiązać problem.
Wpływ na ilość płytki bakteryjnej oraz kamienia nazębnego mają także choroby metaboliczne takie jak cukrzyca, czy zaburzenia hormonalne.
Duże znaczenie ma także pokarm, który podajesz swojemu pupilowi. Pokarm suchy pomaga w ścieraniu płytki bakteryjnej i pomaga w utrzymaniu codziennej higieny jamy ustnej. Natomiast karma mokra i kleista podawana zbyt często utrudnia utrzymanie zębów psa w dobrej kondycji.
Czym jest sanacja?
Sanacja jest to zabieg weterynaryjny przeprowadzany pod narkozą, polegający na oczyszczeniu zębów zwierzęcia kamienia znajdującego się na koronie zębów oraz pod dziąsłem, wypolerowaniu i odpowiednim zabezpieczeniu koron zębowych, a także ekstrakcji, czyli usunięciu zębów, których nie da się wyleczyć.
Na przeprowadzenie sanacji u psa należy zdecydować się w momencie, kiedy cierpi on z powodu intensywnego kamienia nazębnego. Osad ten sprawia, że pojawiają się stany zapalne i rozpulchnienie naczyń krwionośnych, czego skutkiem są krwawiące dziąsła, przez które bakterie mogą dostać się do krwioobiegu i doprowadzić do innych chorób zwierzaka.
Pasta do zębów dla psa ułatwi dbanie o higienę
Jak dbać o zęby psa? Pamiętaj o regularnym szczotkowaniu. Nasza pasta do zębów dla psów ułatwi Ci wykonanie zadania. Podawaj też swojemu pupilowi suplementy i przysmaki oraz zachęcaj go do korzystania z zabawek. Pielęgnacja psa może być łatwa i przyjemna.
Sklep zoologiczny OVER Zoo oferuje również chusteczki dla psa, dzięki którym podniesiesz poziom higieny swojego pupila. W ofercie dostępne jest też wysokiej jakości karma dla psów.
Zobacz też inne produkty marki OVER Zoo!