Masz nowego kudłatego domownika i razem z nim pojawiło się milion pytań o pielęgnację i żywienie? Zastanawiasz się jak często karmić szczeniaka i co można mu podawać, aby rósł zdrowo i dostawał wszystkie niezbędne mu składniki odżywcze i witaminy? Jesteś w dobrym miejscu, z chęcią podpowiemy czym karmić szczeniaka i jak zadbać, aby niczego mu nie brakowało.
Sklep dla psów over-zoo.pl dostarcza najważniejsze środki do pielęgnacji psa, przysmaki, zabawki i produkty niezbędne do utrzymania higieny zwierzęcia. Szeroki wybór karm dla psów może przyprawić o ból głowy, zwłaszcza osoby, które po raz pierwszy mają w domu młodego szczeniaczka. Jeśli zastanawiasz się jak karmić szczeniaka owczarka niemieckiego długowłosego, jak karmić szczeniaka labradora, jak karmić szczeniaka yorka, czy jak karmić szczeniaka kundelka, jesteś na dobrej drodze. Pamiętaj, że każdy pies ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, charakter, a nawet poziom aktywności. Dlatego karmę należy dobrać do jego potrzeb fizjologicznych, ale i upodobań smakowych.
Czym karmić szczeniaka?
Zastanawiasz się, co jedzą szczeniaki i jak karmić małego szczeniaka, aby wyrósł na zdrowego psa? Pamiętaj, że młody pies wymaga substancji odżywczych w innych proporcjach niż dojrzały już osobnik.
Jak karmić szczeniaki 2-dniowe, a jak karmić 6-tygodniowego szczeniaka? Tak naprawdę, młody pies do 8 tygodnia życia powinien być karmiony przez mamę. Ona dostarcza mu wszystkich niezbędnych mikroelementów potrzebnych do rozwoju układu kostnego, trawiennego i nerwowego. Jednak sytuacje bywają różne i jeśli zostałeś właścicielem malucha, który powinien być jeszcze z mamą, sięgnij po specjalistyczne preparaty do żywienia takich maluchów. Unikaj podawania mleka krowiego i gdy piesek skończy miesiąc, możesz wprowadzać pokarm gotowany lub karmę.
Jakie składniki powinna mieć karma? Wysokiej jakości gotowa karma dla psów, jest dla właściciela bezpiecznym wyborem, gdyż opracowana przez specjalistów zawiera odpowiednie proporcje składników i substancji odżywczych. Wybieraj karmę, w której znajdziesz minimum 85% mięsa z indyka, dziczyzny, królika, kaczki, wołowiny. Dobrze, jeśli na pierwszym miejscu w składnikach znajduje się czyste mięso, a dopiero później podroby. Jedzenie może mieć również dodatki pochodzenia roślinnego: warzywa, zioła i owoce oraz powinno mieć w sobie minerały, pierwiastki śladowe i witaminy. Dla podkreślenia smaku często zawiera też bulion. Pamiętaj jednak im skład krótszy i bardziej naturalny, tym lepszy. Młody pies potrzebuje dużo białka, wapnia, tłuszczu, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz cynku, miedzi i witamin, które wpływają korzystnie na rozwój wszystkich narządów. Pełnoporcjowe karmy dostarczają psom wszystkiego, czego potrzebują i nie musisz martwić się o suplementowanie brakujących składników.
Czego unikać? Karma powinna być kaloryczna, ale należy uważać na ilość tłuszczu, aby nie przyczyniać się do nadwagi u psa. Nie powinna zawierać zbóż, glutenu, barwników, konserwantów oraz sztucznych aromatów. Lepiej też zbyt wcześnie nie przechodzić na karmę dla psów dorosłych, gdyż można obciążyć układ pokarmowy.
Karma morka czy sucha? Dużo zależy od preferencji smakowych psa i jego stanu zdrowia. Jednak zazwyczaj szczeniak o wiele chętniej zjada karmę mokrą, która jest lepiej tolerowana przez małe brzuszki i ma często lepszy skład. Suchą karmę można nieco zwilżyć i wtedy też może spotkać się z entuzjazmem małego łasucha.
Jak często karmić szczeniaka?
Niezwykle istotne jest również to, jak często karmimy malucha. Jak karmić szczeniaka w ciągu doby? Do 3 miesiąca życia powinien dostawać jedzenie w równych porcjach co najmniej 5 razy dziennie o tych samych porach. Wraz z wiekiem można redukować częstotliwość podawania posiłków, tak aby małe rasy otrzymywały jedzenie 4 razy dziennie, a jako dorosłe psy 3 razy dziennie. Dużym psom zmniejszamy porcje do 3, a następnie do 2 dziennie.
Jak dbać o małego psa?
Psy różnych ras mają różne zapotrzebowania energetyczne, szybciej lub wolniej osiągają też dorosły wiek. Szczeniaki miniaturowych ras uważane są za dorosłe już w wieku 6-8 miesięcy, małych około 12 miesiąca życia, a dużych i olbrzymich nawet w wieku 24 miesięcy. Zapewnij psy odpowiednią karmę, ale również porcję ruchu i zabawy. Obserwuj, jak toleruje poszczególne karmy, czy nie rozwija się u niego alergia. Należy też z psem wypracować schematy i rutyny, które dają mu poczucie bezpieczeństwa: karmienia i zabawy.
Podsumowanie
Już wiesz, jak karmić psa – szczeniaka – aby rósł zdrowy. Pamiętaj, że zasady jak karmić szczeniaka Shih-Tzu będą inne niż rady jak karmić szczeniaka buldoga francuskiego czy te jak karmić owczarka. Karma morka zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli nie czujesz się pewnie w opracowywaniu proporcji składników posiłku. Wybieraj produkty z dobrym składem i karm psa regularnie małymi porcjami. Unikaj szkodliwych dodatków lub karm z niewielką ilością mięsa, a Twój szczeniak podziękuje Ci serią szczęśliwych machnięć ogonem i zdrowym brzuszkiem.