Porady
Promocje
Wyprawka dla kociąt
Wyprawka dla kociąt

52,50 zł

Cena regularna: 75,00 zł

Najniższa cena: 75,00 zł
szt.
Wyprawka dla szczeniąt
Wyprawka dla szczeniąt

52,50 zł

Cena regularna: 75,00 zł

Najniższa cena: 75,00 zł
szt.
Szampon dla psów krótkowłosych 280 ml
Szampon dla psów krótkowłosych 280 ml

10,55 zł

Cena regularna: 17,59 zł

Najniższa cena: 9,67 zł
szt.
Perfumy dla psów o zapachu róży 100 ml
Perfumy dla psów o zapachu róży 100 ml

23,40 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 39,00 zł
szt.
Perfumy dla psów o zapachu banana 100 ml
Perfumy dla psów o zapachu banana 100 ml

23,40 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 21,45 zł
szt.
Szampon Dogs Premium dla psów o przesuszonej sierści 250 ml
Szampon Dogs Premium dla psów o przesuszonej sierści 250 ml

23,17 zł

Cena regularna: 38,62 zł

Najniższa cena: 21,24 zł
szt.
Szampon Dogs Premium dla psów o ciemnej i czarnej sierści 5 l
Szampon Dogs Premium dla psów o ciemnej i czarnej sierści 5 l

153,73 zł

Cena regularna: 256,21 zł

Najniższa cena: 140,92 zł
szt.
Szampon Dogs Premium dla psów  o czarnej i ciemnej sierści 250 ml
Szampon Dogs Premium dla psów o czarnej i ciemnej sierści 250 ml

23,17 zł

Cena regularna: 38,62 zł

Najniższa cena: 21,24 zł

Czy wypuszczanie kota na dwór jest dla niego dobre?

W Twoim domu niedawno pojawił się mały kociak? Prawdopodobnie zadajesz sobie teraz pytanie: kiedy zacząć wypuszczać kota na dwór. Weterynarze i behawioryści, a także przedstawiciele schronisk i fundacji zajmujących się zwierzętami, zalecają, by pytanie postawić inaczej: CZY wypuszczać kota na dwór? Dyskusja o tym, czy wychodzenie na zewnątrz jest dla kota bezpieczne, trwa nie od dziś. Sprawdź, jakie są argumenty za i przeciw i o czym pamiętać, jeśli zdecydujesz się wypuszczać zwierzę z domu. 

Czy wypuszczanie kota na dwór jest dla niego dobre?

Czy wypuszczać kota na dwór? Wady i zalety tego rozwiązania

Warto mieć świadomość ile żyje kot wychodzący. Średnia długość życia kota, który wychodzi z domu, wynosi 7-8 lat. Z kolei zwierzęta żyjące w domu dożywają nawet 20 lat lub więcej. Skąd wynika tak drastyczna różnica? Na kota wychodzącego czyha na zewnątrz wiele niebezpieczeństw. 

To tylko niektóre zagrożenia związane z wypuszczaniem kota na dwór: 

  • ruch samochodowy — przy drogach bardzo często widać potrącone zwierzęta, 
  • niebezpieczeństwa związane z ludźmi — ktoś może sobie kota przywłaszczyć lub go zaatakować, gdy wejdzie na jego podwórko, 
  • kontakt z dzikimi zwierzętami — możliwość zarażenia się chorobą lub odniesienia ran w walce, 
  • niepotrzebna prokreacja — niechciana ciąża u kotki lub zwiększanie populacji bezdomnych zwierząt przez kocury, 
  • zatrucia i choroby pasożytnicze, w wyniku zjedzenia czegoś na zewnątrz, 
  • ryzyko utknięcia w miejscu, z którego kot nie będzie w stanie sam się wydostać, 
  • w przypadku kotów wychodzących właścicielowi trudniej jest kontrolować co kot je, czy ocenić jego mocz lub kał i tym samym wyłapać odpowiednio wcześniej ewentualne choroby lub problemy.

Wypuszczanie kota na dwór może być niebezpieczne nie tylko dla niego. Koty jako drapieżniki z silnym instynktem łowieckim i potrzebą pogoni, mogą polować na inne, małe zwierzęta i zagrażać ich populacji. Szef Smithsonian Migratory Birds Centre z USA, Peter Marra, mówi, że koty odpowiadają za wyginięcie nawet 63 gatunków zwierząt, w tym wielu ptaków i małych ssaków. Zalicza je przy tym do 100 największych szkodników na świecie. 

Wypuszczanie kota samopas może być niebezpieczne i dla niego, i dla ekosystemu. Przyjrzyjmy się jednak argumentom zwolenników tego rozwiązania

Niektórzy twierdzą, że są koty, które źle czują się w domu. I rzeczywiście, może tak być w przypadku zwierząt półdzikich, np. odłowionych z ulicy, które nigdy wcześniej nie mieszkały w domu. Inni wskazują na to, że w domu kot się nudzi (zwłaszcza gdy jest jedynym zwierzęciem), i dopiero na dworze może zaznać rozrywek: wdrapywania się na drzewa, wąchania różnych roślin, itp. Poza tym w domu również mogą spotkać go niebezpieczeństwa, takie jak zatrucie roślinami doniczkowymi, środkami czystości, wypadnięcie z niezabezpieczonego okna czy balkonu. 

Jak zacząć wypuszczać kota na dwór? 

Działania profilaktyczne i odpowiednia troska o kota wychodzącego może znacznie wydłużyć jego życie. Zanim zdecydujesz się na wypuszczanie kota do ogrodu, zaszczep go przed chorobami zakaźnymi. Zapytaj swojego weterynarza, które szczepienia są odpowiednie w takiej sytuacji. Warto też zaczipować zwierzę lub wykonać mu specjalny tatuaż na uchu. Takie oznaczenie służy kotu przez całe życie i znacznie zwiększa ryzyko jego powrotu do domu w razie zaginięcia. Dobrym pomysłem jest również sterylizacja/kastracja. W przypadku kotek wyjście nie skończy się niechcianą ciążą. Wykastrowany kot będzie z kolei mniej skłonny do wdawania się w bójki z innymi kotami. 

Jak zacząć wypuszczać kota na dwór, kiedy jest już do tego przygotowany? Najlepiej stopniowo, towarzysząc mu w pierwszych spacerach. Terytorium kota wychodzącego będzie się z czasem zwiększać, od przydomowego trawnika, przez granice podwórka, aż po tereny bliskie domu. Odpowiedź na pytanie, kiedy wypuszczać kota na dwór będzie nieco inna w przypadku każdego zwierzęcia. Niektóre koty są na to gotowe, dopiero gdy kończą 8-10 miesiąc życia, inne nieco wcześniej.

Jeśli masz kota wychodzącego, zaopatrz się w specjalne środki do pielęgnacji kotów, w tym produkty zapobiegające ukąszeniom owadów. Obroża dla kota wychodzącego to jedna z opcji, inną jest specjalny spray, który chroni przed kleszczami i pchłami. Nawet mimo ich stosowania warto regularnie sprawdzać, czy kot czegoś nie złapał. Po powrocie z podwórka sprawdź też jego łapy i uszy — może mieć tam rany i zadrapania, np. po spotkaniach z innymi kotami. Jeśli takie znajdziesz, odkaź je od razu.

Podsumowanie 

Najlepiej, jeśli Twój mruczek będzie kotem niewychodzącym, któremu zapewnisz w domu dostateczną ilość zabawy i atrakcji.  Poza domem czyha na niego wiele zagrożeń. Jeśli już masz kota wychodzącego, ważna jest odpowiednia profilaktyka i troska o niego. Warto się w tym wesprzeć regularnymi wizytami u weterynarza i profesjonalnymi produktami zoologicznymi. Nasz sklep z artykułami dla kota oferuje wszystko, czego potrzebujesz, by zadbać o potrzeby swojego mruczka: środki do utrzymania czystości dla kotów niewychodzących, środki na pchły i kleszcze dla kotów wychodzących i dużo więcej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl