Czy wypuszczać kota na dwór? Wady i zalety tego rozwiązania
Warto mieć świadomość ile żyje kot wychodzący. Średnia długość życia kota, który wychodzi z domu, wynosi 7-8 lat. Z kolei zwierzęta żyjące w domu dożywają nawet 20 lat lub więcej. Skąd wynika tak drastyczna różnica? Na kota wychodzącego czyha na zewnątrz wiele niebezpieczeństw.
To tylko niektóre zagrożenia związane z wypuszczaniem kota na dwór:
- ruch samochodowy — przy drogach bardzo często widać potrącone zwierzęta,
- niebezpieczeństwa związane z ludźmi — ktoś może sobie kota przywłaszczyć lub go zaatakować, gdy wejdzie na jego podwórko,
- kontakt z dzikimi zwierzętami — możliwość zarażenia się chorobą lub odniesienia ran w walce,
- niepotrzebna prokreacja — niechciana ciąża u kotki lub zwiększanie populacji bezdomnych zwierząt przez kocury,
- zatrucia i choroby pasożytnicze, w wyniku zjedzenia czegoś na zewnątrz,
- ryzyko utknięcia w miejscu, z którego kot nie będzie w stanie sam się wydostać,
- w przypadku kotów wychodzących właścicielowi trudniej jest kontrolować co kot je, czy ocenić jego mocz lub kał i tym samym wyłapać odpowiednio wcześniej ewentualne choroby lub problemy.
Wypuszczanie kota na dwór może być niebezpieczne nie tylko dla niego. Koty jako drapieżniki z silnym instynktem łowieckim i potrzebą pogoni, mogą polować na inne, małe zwierzęta i zagrażać ich populacji. Szef Smithsonian Migratory Birds Centre z USA, Peter Marra, mówi, że koty odpowiadają za wyginięcie nawet 63 gatunków zwierząt, w tym wielu ptaków i małych ssaków. Zalicza je przy tym do 100 największych szkodników na świecie.
Wypuszczanie kota samopas może być niebezpieczne i dla niego, i dla ekosystemu. Przyjrzyjmy się jednak argumentom zwolenników tego rozwiązania.
Niektórzy twierdzą, że są koty, które źle czują się w domu. I rzeczywiście, może tak być w przypadku zwierząt półdzikich, np. odłowionych z ulicy, które nigdy wcześniej nie mieszkały w domu. Inni wskazują na to, że w domu kot się nudzi (zwłaszcza gdy jest jedynym zwierzęciem), i dopiero na dworze może zaznać rozrywek: wdrapywania się na drzewa, wąchania różnych roślin, itp. Poza tym w domu również mogą spotkać go niebezpieczeństwa, takie jak zatrucie roślinami doniczkowymi, środkami czystości, wypadnięcie z niezabezpieczonego okna czy balkonu.
Jak zacząć wypuszczać kota na dwór?
Działania profilaktyczne i odpowiednia troska o kota wychodzącego może znacznie wydłużyć jego życie. Zanim zdecydujesz się na wypuszczanie kota do ogrodu, zaszczep go przed chorobami zakaźnymi. Zapytaj swojego weterynarza, które szczepienia są odpowiednie w takiej sytuacji. Warto też zaczipować zwierzę lub wykonać mu specjalny tatuaż na uchu. Takie oznaczenie służy kotu przez całe życie i znacznie zwiększa ryzyko jego powrotu do domu w razie zaginięcia. Dobrym pomysłem jest również sterylizacja/kastracja. W przypadku kotek wyjście nie skończy się niechcianą ciążą. Wykastrowany kot będzie z kolei mniej skłonny do wdawania się w bójki z innymi kotami.
Jak zacząć wypuszczać kota na dwór, kiedy jest już do tego przygotowany? Najlepiej stopniowo, towarzysząc mu w pierwszych spacerach. Terytorium kota wychodzącego będzie się z czasem zwiększać, od przydomowego trawnika, przez granice podwórka, aż po tereny bliskie domu. Odpowiedź na pytanie, kiedy wypuszczać kota na dwór będzie nieco inna w przypadku każdego zwierzęcia. Niektóre koty są na to gotowe, dopiero gdy kończą 8-10 miesiąc życia, inne nieco wcześniej.
Jeśli masz kota wychodzącego, zaopatrz się w specjalne środki do pielęgnacji kotów, w tym produkty zapobiegające ukąszeniom owadów. Obroża dla kota wychodzącego to jedna z opcji, inną jest specjalny spray, który chroni przed kleszczami i pchłami. Nawet mimo ich stosowania warto regularnie sprawdzać, czy kot czegoś nie złapał. Po powrocie z podwórka sprawdź też jego łapy i uszy — może mieć tam rany i zadrapania, np. po spotkaniach z innymi kotami. Jeśli takie znajdziesz, odkaź je od razu.
Podsumowanie
Najlepiej, jeśli Twój mruczek będzie kotem niewychodzącym, któremu zapewnisz w domu dostateczną ilość zabawy i atrakcji. Poza domem czyha na niego wiele zagrożeń. Jeśli już masz kota wychodzącego, ważna jest odpowiednia profilaktyka i troska o niego. Warto się w tym wesprzeć regularnymi wizytami u weterynarza i profesjonalnymi produktami zoologicznymi. Nasz sklep z artykułami dla kota oferuje wszystko, czego potrzebujesz, by zadbać o potrzeby swojego mruczka: środki do utrzymania czystości dla kotów niewychodzących, środki na pchły i kleszcze dla kotów wychodzących i dużo więcej.